A miniszterelnök háza után az egyik pesti banknál vert tábort a magát otthonvédő szervezetnek tituláló Nem adom a házamat! mozgalom. A pénzintézetre plakátokat ragasztottak, és hungarocell csákányokat támasztottak a falához. A mozgalom vezetője ingatlanközvetítő, aki annak idején devizahiteleket is értékesített több bank megbízásából. „Bankvezetői szinten tudhatták előre ezt a csalást. Én nem gondolom, hogy a fiókvezetők tudták, vagy az ügyintézők, inkább az a problémám velük, hogy nem állnak ki és nem mondják el, hogy ők bizony, ha nem is tudtak róla, de átverték az embereket” – nyilatkozta Póka László a Hír Televíziónak.
A Civil Összefogás Fórum szerint a bankok szándékosan adósították el az ügyfeleket azzal, hogy elhallgatták előlük az árfolyam-különbözet kockázatait. „A bankszövetség még nem tette le a javaslatát. És ez egyre csak húzódik, az idő telik – fogalmazott Csizmadia László. – A kormány egyértelműen megfogalmazta, hogy a civileknek és a bankszövetségnek meg kell állapodni, és a devizahitelesek szerződéseiben lévő hibákat ki kell javítani. Na most mi erre készen állunk, számos megoldásunk van, de álmegoldások születnek a bankszövetség részéről” – vélekedik a CÖF alapítója.
A kormány november elsejéig adott határidőt a bankoknak arra, hogy önként, az ügyfelek javára módosítsák a devizahitel-szerződéseket. A nemzetgazdasági miniszter egyelőre kivár. „Amennyiben október végéig, tehát november elejéig a bankok nem lépnek érdemben, akkor kerül majd sor a kormány javaslatainak a beterjesztésére – fogalmazott Varga Mihály. – Itt is szeretném azt mondani, hogy ismerve a korábban megtett lépéseket, akár eszközkezelő lakásvásárlásra, akár végtörlesztés, akár árfolyamgát-intézkedés, a fedezet a költségvetésben rendelkezésre áll” – emelte ki a nemzetgazdasági miniszter.
A Jobbik családi csődvédelemmel mentené a fizetésképtelenné vált devizahiteleseket, akiknek jogvégzett ember segítene újratárgyalni a szerződést a bankkal. „Új, már a családok törlesztő képességét figyelembe vevő megállapodás szülessen, amit mentesítenénk a banki környezetszennyezéstől, az indokolatlan banki áthárításoktól – mondja Z. Kárpát Dániel. – Egy második pillér értelmében pedig ez az ingyenes segítő személy ingyenes átképzési programok felé is közvetítheti azokat a családtagokat, akik vissza kívánnak térni a munkaerő-piacra, hiszen az eladósodás és az álláshely elvesztése nagyon sokszor kéz a kézben jár” – teszi hozzá a Jobbik országgyűlési képviselője.
A Jobbik határozati javaslatát a fogyasztóvédelmi bizottság nem vette tárgysorozatba.