A pápai húsüzem korábbi vezetői felelősek a gyár jelenlegi helyzetéért – jelentette ki Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkára. A politikus azt mondta: az előző vezetés eltitkolt információkat a húsüzem jelenlegi menedzsmentje elől és „távozásukkor ellopták a pénzt”. A rendőrség számviteli rend megsértése miatt ismeretlen tettes ellen indított nyomozást. Az egykor nagy hírű pápai húsüzem több mint 150 beszállítójának tartozik, ezért a vidékfejlesztési tárca most – saját forrásaiból – elkezdi a gazdák kártalanítását.
Több órán keresztül tartott házkutatást a rendőrség péntek délelőtt a pápai húsüzem volt gazdasági igazgatójánál. A Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai arról nem nyilatkozhattak, hogy mit kerestek az asszony házában. A Hír TV kérdéseire az ORFK kommunikációs szolgálata azt azonban megerősítette, hogy az eljárás számviteli rend megsértése bűntett miatt folyik, ismeretlen tettes ellen. A feljelentést még májusban tették a pénzükre váró beszállítók, a csődeljárás alatt álló húsüzem ugyanis több száz sertéstenyésztőnek maradt adósa.
„A kialakult helyzetért, ami Pápán van, a Pápa Hús kft. előző menedzsmentje felelős, aki ellopta a termelők pénzét.” Budai Gyula azt mondja, a húspiari cég korábbi vezetése a tulajdonosváltás után fontos információkat titkolt el, ráadásul nem üres kézzel távoztak a kft.-től. „Amikor a régi menedzsment távozott a cégtől, akik egyébként beszállítók is voltak a cégben, a maguk részét – lényegében a saját maguk által beszállított élősertés ellenértékét – kivették, így távoztak. Pontosan ez az összeg az, ami jelen pillanatban hiányzik, emiatt került abba a helyzetbe az új menedzsment, hogy a termelők jelentős részét nem tudja kifizetni” – fogalmazott a vidékfejlesztési államtitkár.
A Vidékfejlesztési Minisztérium ezért úgy döntött, hogy a saját költségvetéséből elkezdi kártalanítani a beszállítókat. A Pápai Hús 1913 Kft.-nek 666 millió forint lejárt tartozása van, összesen 152 beszállítónak nem tudtak fizetni. A tervek szerint első körben azokat kártalanítják, akiknek a követelése nem haladja meg a 2,5 millió forintot.
„A kisebb termelők, tekintettel arra, hogy elérhető számukra ez a támogatási forma, teljes egészében ki tudják elégíteni a követelésüket az állami költségvetés támogatásából. Azon nagyobb követelési állománnyal rendelkezők esetében, akiknek e fölötti összeggel tartozik a kft., további vizsgálat szükséges, hogy tudjuk-e kezelni követelésüket” – nyilatkozta Feldman Zsolt agrárgazdasági helyettes államtitkár.
A korábban nagy hírű pápai húsüzemben április óta az önkormányzat a többségi tulajdonos, de az előző menedzsmenttől megörökölt tartozásállományt azóta sem sikerült teljesen felszámolni. Sajtóértesülések szerint a vágóállatokat beszállító gazdák hétfőn demonstrációt terveznek a cég székháza elé.