Hárman meghaltak és legkevesebb négyen megsebesültek, amikor a jemeni húszik rakétával eltaláltak egy libériai teherhajót az Ádeni-öbölben – jelentette be az amerikai hadsereg e térségért is felelős parancsnoksága.
„Van egy eszkalációs potenciál, hiszen nem csak ez történt. A Vörös-tenger alatt kábelek is sérültek az utóbbi napokban. Tehát a húsziknak van még potenciája arra, hogy rondítsanak a helyzeten és úgy tűnik erre megy az eseménysor. Nem tudjuk, hogy mi a cél, meddig akarnak elmenni”
-mondta Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő, az MCC Geopolitikai Műhely vezetője.
Magyarország a csádi menekültek ellátásában, a mezőgazdaság talpra állításában és az egészségügy működtetésében is segít.
Budapesten fogadta csádi kollégáját a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter azt mondta: a biztonsági válságok korában élünk, amelyek egy része az egyre súlyosbodó terrorizmushoz és az illegális migrációhoz kapcsolódik. Afrikában a Száhel-övezet van a legnehezebb helyzetben, hazánk ebben a helyzetben is világos álláspontot képvisel: a segítséget kell odavinni, ahol a baj van, nem pedig a bajt kell idehozni.
„Látjuk, hogy mint ahogy sehol máshol a világon, így Afrikában sincs vákuum. Tehát, amikor az európai nagyhatalmaknak, akiknek történelmileg erős a pozíciójuk a régióban, veszítenek az állásaikból, lesznek más hatalmak, például Kína, Oroszország, akik azonnal betöltik ezt. Az elmúlt 5 évben volt 7 puccs a Száhel-övezet különböző országaiban és azt láttuk, hogy Franciaország (…) elvesztette Malit, Burkina Fasot és Csád esetében is fennáll ennek a veszélye.”
-fogalmazott Sayfo Omar, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója.
Kifejezetten Ukrajnában jegyzett közvéleménykutató cég végzett kutatásokat azzal kapcsolatban, hogy mit gondolnak az ukránok a háborúval kapcsolatban és, hogy kit szeretnének elnökként látni. A részletekről Dunda György, a HírTV kárpátaljai tudósítója számolt be.