A tartalomból:
- A friss közvélemény-kutatási adatok szerint az Európai Néppárt magabiztosan nyerheti a választásokat 170 mandátummal, a szocialistáknak 144 képviselőjük lehet. Ugyanakkor a Georgia Meloni pártját, az Olasz Testvéreket is magában foglaló Európai Konzervatívok és Reformerek-frakció 75, a Marine le Pen nevével is fémjelzett Identitás és Demokrácia 68 mandátumot szerezhet. Ha ez utóbbi két jobboldali politikai erő szövetséget kötne, akkor véget vethetnek a balliberális frakciók 2019 óta tartó dominanciájának az Európai Parlamentben.
- Mindennapossá vált a háborús retorika, Belgium F-16-osokat szállít Ukrajnának, Németországban a kötelező sorkatonaság visszaállítása merült fel, a NATO-ban pedig az lett a kérdés, hogy vajon az ukrán katonák a nyugati fegyvereket felhasználhatják-e oroszországi célpontok ellen. Vajon milyen szerepe lesz a jövő vasárnapi EP-választásoknak ebben a folyamatban, illetve a háborús feszültség megállításában?
- A héten 11 párt listavezetője vitázott - többek között a háború és béke kérdéséről. Deutsch Tamás kifejtette véleményét a vitáról és a többi párt háborúval kapcsolatos álláspontjáról
- A tagállamok legfontosabb kampánytémái között a biztonságpolitikai kérdések mellett a gazdaság és a migráció játszik szerepet. Az Európai Bíróság napi 6 millió forintra büntetné Magyarországot amiatt, hogy ragaszkodik ahhoz, hogy a menedékkérelmeket a magyar határon kívül adják be a bevándorlók, és csak azok léphessenek az ország területére, akik jogosultak a menekültstátuszra. Az ítélet - bár megszületett - az Európai Bíróság csak az EP-választások után hozza nyilvánosságra.
Teljes adás: