Összeférhetetlenség. Ez a szó határozta meg az utóbbi napok brüsszeli politikáját magyar szempontból. Merthogy összeférhetetlenségre hivatkozva politikai döntést hozott az Európai Parlament jogi bizottsága amikor elutasította Trócsányi László biztos kinevezését. Orbán Viktor kormányfő új jelöltet nevezett meg, Várhelyi Olivért, a brüsszeli állandó magyar képviselet vezetőjét. A hét legfontosabb uniós eseményeit, tudósítónk Zöldhegyi Katalin foglalta össze.
Ha az európai parlament jogi szűrőjén is átmegy a magyar biztosjelölt, akkor október 14-én vagy 15-én meghallgatja az EP külügyi bizottsága. A szakmai meghallgatás várhatóan 3 órás lesz, és 25 kérdést kap majd Várhelyi Olivér.
„Magyarországnak van egy új biztos jelöltje Várhelyi Olivér személyében, aki a brüsszeli állandó magyar képviselet vezetője. Vajon ő megfelel majd az Európai Bizottságnak?”
– hangzott el a kérdés a műsorban, amire Deutsch Tamás úgy reagált:
„Egészen biztos, hogy ha Jézus Krisztus, Mohamed – bárki! – lenne a magyar jelölt, az Európai Parlament bevándorláspárti, baloldali képviselői a kákán is csomót keresve nyilvánvalóan a leghajmeresztőbb állításokat fogalmaznák meg. Nyilvánvalóan ez lesz majd a helyzet Várhelyi Olivér kapcsán is”
– fogalmazott a Fidesz EP-képviselője.
Közben Magyarország számára két pozitív fejlemény is született Brüsszelben: az egyik, hogy Bocskor Andrea Fideszes EP-képviselőt az Európai Parlament kulturális és oktatásügyi bizottságának alelnökévé választották a másik pedig, hogy az Ön kezdeményezésére az Európai Parlament 3 millió euróval megemeli a 2020-as kohéziós forrásokat.
Nemcsak a kormánypárti politikusok, hanem az ellenzék főpolgármester-jelöltje is Brüsszelben járt. Karácsony Gergely azt hangsúlyozta, hogy nem kampányolni ment az unió fővárosába, hanem lobbizni. Többek között az egyik leköszönő és újra tisztséget kapó politikussal, a holland Frans Timmermannsszal is tárgyalt.
Hír TV