2024. 11. 22. Péntek Cecília napja
Jelenleg a TV-ben:

Láncreakció

Következik:

Vezércikk 14:00

Európai híradó

Európai híradó: A katalóniai konfliktus gyökerei és a válság lehetséges végkifejlete

Barcelonában egymást érik a tüntetések a függetlenségpárti katalán vezetők börtönbüntetése miatt, miközben már felvonultak azok is, akik egy országban akarnak maradni a spanyolokkal. Katalónia sokat szerepel a hírekben, de vajon mennyire reális az a kép, amit a média sugall? Milyen gyökerei vannak a konfliktusnak, és milyen kifejlete lehet a válságnak? Az Európai Híradóban a kérdések megválaszolásában segítségünkre volt Faluba Kálmán, az ELTE Spanyol Tanszékének nyugalmazott docense, aki évtizedek óta foglalkozik a katalán kultúrával.

  • Európai híradó: A katalóniai konfliktus gyökerei és a válság lehetséges végkifejlete

A katalán öntudat gyökerei a VIII. századra, az arab hódítás korára vezethető vissza, ugyanis a katalánok az élén jártak a mórokkal vívott csatározásoknak. A katalán reconquista hátterében a Frank Birodalom állt, tehát – mint arra Faluba Kálmán rámutatott – Katalónia úgy alakult meg, mint a Frank Birodalom határőrvidéke. A több kisebb grófság felett egy idő után a barcelonai grófság vette át a vezetést.

A mai Spanyolország magja Kasztília volt, ami az arabok elleni háborúkban dél, kelet és nyugat felé is elkezdte kiterjeszteni a hatalmát. Faluba Kálmán elmondta, a XII. század közepétől a katalóniai grófságok perszonálunióba kerültek Aragóniával és ez a konglomerátum vitte véghez a visszahódító háborút. Az 1410-es években, miután kihalt a barcelonai grófi ág spanyol uralkodó lépett a trónra, majd miután Aragónia és Kasztília egyesült létrejött a mai Spanyolország magja.

Déri Stefi műsorvezető kérdésére, hogy Katalóniában mikor fogalmazódott meg először a függetlenség, a szakértő elmondta, a katalán-aragóniai perszonálunió fennállt az örökösödési háborúig. Ebben a háborúban Katalónia és Aragónia is a Habsburg trónkövetelő mellé állt a Bourbonnal szembe. A spanyol örökösödési háború végül a Bourbonok győzelmével zárult és – hívta fel rá a figyelmet Faluba Kálmán – Katalónia ekkor, az 1700-as évek elején veszítette el a sajátos autonómiáját.

A teljes adás: 

Hír TV

 

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Európai híradó – Vége Németország vezető szerepének Európában? + videó

Európai híradó – Vége Németország vezető szerepének Európában? + videó

Európa hatalmi centruma, a berlin-párizs tengely nem lézezik többé - mondta Orbán Viktor tusványosi beszédében. Németország megkerülhetővé vált Európában? Egyebek között ezt a témát vesézi ki az Zöldhegyi Katalin vendégeivel, Bauer Bencével, az MCC Magyar-Német Intézetének igazgatójával és Prőhle Gergely volt berlini és berni nagykövetettel, a Habsburg Intézet igazgatójával.
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!