A 2019-es európai parlamenti választásokon a Fidesz-KDNP közös listája történelmi győzelmet aratott. Závecz Tibor, a Závecz Research alapító-ügyvezetője szerint valóban nagyon jó az 52 százalékos eredmény, sőt az is nagy fegyvertény, hogy magyar biztos felel az uniós bővítésért.
M. Dobos Marianne felvetésére, hogy a magyar ellenzéki képviselők mindent elkövettek annak érdekében, hogy Trócsányi László ne lehessen uniós biztos és nem volt felhőtlen a támogatása a később biztossá megválasztott Várhelyi Olivérnek sem, Szakonyi Péter kijelentette, Trócsányi „maga tett érte, hogy ne foglalhassa el ezt a posztot”. A Napi.hu főmunkatársa szerint nem szabad az ellenzéket azzal vádolni, hogy Trócsányi miattuk nem lett uniós biztos.
Gajdics Ottó, a Karc FM főszerkesztője arra mutatott rá, hogy az előző felállású Európai Parlament és az Európai Bizottság tevékenységét is, valamint az új EP és új EB tevékenységét is abból a szempontból érdemes megvizsgálni, hogy miként közelített, illetve közelít a migránsválság problémájához. Kiemelte, hosszas huzavona és acsarkodás után végre felálltak azok a testületek, amelyektől joggal várhatja az európai uniós polgár, végre valami más fog történni, hiszen az jól látszott, hogy az előző garnitúra ezzel a problémával semmit nem tudott kezdeni.
Az a kérdés a politikában hol húzzuk meg az egyes éveknek a határait, hogy működik a politikai kalendárium
– erről már G. Fodor Gábor beszélt. A Századvég Alapítvány elnöke szerint a 2018 áprilisi, a 2019 májusi és a 2019 októberi választás egy politikai évnek tekinthető.
Ha ezt az esztendőt el kellene nevezni, akkor ez a nagy ijedtség éve lett, amire az október tette rá a nagy ijedtséget
– közölte G. Fodor. Szerinte az új politikai évad, az új politikai időszámítás október 14-én elkezdődött.
Leszögezte, vannak stabil pontok, amelyek a politikai kalendáriumban kijelölik az értelmezési lehetőségeket, az európai politikában, ilyen a bevándorlás kérdése, ez adja meg a kulcsot a bizottság és a parlament értékeléséhez, valamint a Fidesz néppárti tagságához is.
G. Fodor Gábor szerint a jövőben a Fidesz nem lesz tagja az Európai Néppártnak, ugyanakkor Semjén Zsoltra, a KDNP elnökére hivatkozva elmondta, a Kereszténydemokrata Néppárt a tagja marad.
Závecz Tibornak meggyőződése, hogy a Fidesz akkor járna el jól, ha próbálna kompromisszumot tenni a pártcsaládon belül, hiszen szerinte ez szolgálná Magyarország érdekeit is.
Igaz, hogy felállt az új Európai Parlament és az új Európai Bizottság is, de úgy tűnik valami nem változik, ez pedig, hogy a 7. cikkely szerinti eljárás folytatódik Magyarország ellen és még mindig több uniós képviselő is változatlanul a magyar jogállamiság kérdését tartja a nagyítója alatt. M. Dobos Marianne felvetésére Gajdics Ottó kiemelte, igazából olyan ügyről van szó, ami soha nem ér véget, hiszen, ha pontot akarnának tenni az egész eljárás végére, akkor megvonnák hazánk szavazati jogát, de ehhez a kormányfők tanácsának egyöntetű véleménye kellene, ugyanakkor ez nem fog megvalósulni, vagyis – mint fogalmazott – egy bohóckodás az egész. Hozzátette:
egy jó demokratikus játéknak lehetnénk a szemtanúi, ha nem állandóan minket állítanának pellengérre, úgy tűnik sokkal fontosabb azokat az országokat vegzálni, amelyeknek például a migráció kérdésében gyökeresen más véleményük, mint azoknak, amelyeknek olyan „baromi fontos” a jogállamiság.
A gondolatsorhoz csatlakozva G. Fodor Gábor úgy fogalmazott, az EU kedvenc játéka a 7-es cikkely szerinti játék, ami soha nem fog bekövetkezni, soha nem érnek a végére, de mindig színpadot teremtenek arra, hogy Magyarországot, Lengyelországot jól megdádálja egy-egy német tajtékzó zöldpárti képviselő, egy portugál kommunista
Závecz Tibor azt látná jónak, ha a kritikákat a magyar kormány nem ellenséges támadásnak tekintené, hanem átgondolná és megfogadná azokat.
Ennek a játéknak nem az a lényege, hogy nézz tükörbe és változtass. Itt arról van szó, hogy fel lehessen mondani ellenünk a mantrát. Ez pedig a bevándorlás kérdésben vallott álláspont miatt történik
– hívta fel rá a figyelmet G. Fodor.
Teljes adás:
Hír TV