A műsor első felében Bayer Zsolt olyan képeket villantott fel, amilyenné hazánknak válnia kellene ahhoz, hogy kivívja a „dicsőséges” Nyugat elismerését, megbecsülését és szeretetét. Többek között felidézett egy francia esetet, mikor egy államtitkár egy fiataloknak szóló fórumon azzal találkozott, hogy a másod- vagy harmadgenerációs bevándorlók gyermekei elutasítják a francia nemzeti himnuszt, mondván, hogy az egy harci induló, és nekik nem erre van szükségük, hanem vallásszabadságra, amely békét teremt. Bayer Zsolt a látottak kapcsán megjegyezte, hogy amennyiben Franciaországban ez a nézőpont eszkalálódik, akkor reformációra lesz szükség, azaz vissza kell térni a régi rendhez, értékekhez.
Ezt követően a műsor második felében Szájer József EP-képviselővel beszélgetett a műsor házigazdája. A téma mi más lehetett volna, mint az európai uniós költségvetés kapcsán kialakult patthelyzet és a jogállamiság fogalmának értelmezése.
Szájer József a beszélgetés során arra hívta fel a figyelmet, hogy minden kultúrában más és más, hogy mit tekintenek a jogállamiság kritériumainak. Létezik többek között német, brit és francia modell is. Elmondta, hogy az ő meglátásukban
a jogállam a jog és a szabályok uralma az emberek felett. A mai jogállami fogalom minden, csak nem egyértelmű a fideszes EP-képviselő szerint. Önkényes, a kettős mérce eszköze és egyben politikai furkósbot is.
A fideszes EP-képviselő kitért arra is, hogy az unió alapítószerződése egyenlő jogúként nevezi meg az Európai Uniós egyes tagországait. Ezeknek az országoknak pedig különféle jogaik vannak, például szavazati- és vétójoguk is. Magyarországot most azért akarják büntetni, mert a jogait gyakorolja – húzta alá.
Ha nem vétóznánk, akkor azért nem kapnánk meg az uniós pénzeket, most pedig vélhetően azért nem kapjuk meg, mert vétózunk
– jegyezte meg Bayer Zsolt.
Erre Szájer József úgy reagált, hogy a nagy pénz, amit megvétóztunk, az igazából egy hitelfelvétel, tehát az nem a saját pénzünk.
Magyarország ebben a vitába úgy ment bele, hogy nemcsak azt mondtuk, hogy a jogállamiságot és a politikai zsarolási eszközöket nem lehet összekapcsolni, de mi azt is kijelentettük, hogy nekünk nem tetszik az, hogy Európa eladósítja magát a következő nemzedékek rovására. Magyarország jól kezelte a járványt, nekünk nincs szükségünk plusz forrásokra. Kizárólag azért megyünk bele ebbe a deal-be, - júliusban ez volt a szolidaritásunk kifejezése - , mert segíteni akarjuk a déli országokat
- hangsúlyozta az EP-képviselő.
Teljes adás:
Hír TV