Egy éve, 2018 májusában hozta nyilvánosságra az Európai Bizottság a következő hét éves Európai Uniós időszaknak a fejlesztési keretszámait. A Hír Tv Magyarország élőben című műsorában Vitályos Eszter arról tájékoztatott, hogy a tagállamok számára 9-10 százalékos csökkenést irányoztak elő. Az európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár ugyanakkor hozzátette, bizonyos tagállamok számára - amelyek közé Magyarország is tartozik - ennél többet, nálunk 24 százalékos csökkentés irányoztak elő.
Földi-Kovács Andrea kérdésére, hogy mindez mit jelent egy főre lebontva, Vitályos Eszter közölte: "egy főre lebontva 320 eurót jelent és ez 260 euróra csökkenne a következő időszakban."
Az Emmi államtitkára hozzátette:
Vitályos Eszter ugyanakkor furcsának tartja, hogy Csehország, Litvánia, Málta és Észtország tartoznak még abba a körbe, akiknél ilyen magas lenne a csökkenés. "Az Európai Bizottság mindezt különböző forráselosztási technikákkal és forráselosztási plafonokkal magyarázza, hogy miért esünk ebbe a kedvezőtlenebb körbe, mi azt gondoljuk itt vannak politikai megfontolások."
Az európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára azt is elmondta, mivel több tagállam számára sem megfelelő ez a tervezet, így nagyjából 2019 őszére vagy még későbbre is kitolódhat a költségvetés elfogadása.
Vitályos Eszter a Magyar Nemzetnek korábban úgy nyilatkozott, hogy a kormány célja, hogy 2030-ra Magyarország az Európai Unió öt legversenyképesebb állama között legyen, de akármilyen kompromisszumba nem fog belemenni. Földi-Kovács Andrea arról kérdezte az államtitkárt, pontosan milyen kompromisszumra gondolt?
"A keretösszegekről is folynak tárgyalások, de a végrehajtási keretrendszer alakulása is nagyon fontos. Vannak olyan tagállami mozgástereket szűkítő elképzelések, amelyeket mi semmi esetre sem szeretnénk támogatni."
Az európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár arra is felhívta a figyelmet, hogy "nem az a fontos mikor fogadjuk el a költségvetést, hanem az, hogy milyen tartalommal."
Hír TV