Vasárnap délután alig volt forgalom a Megyeri hídon. A híd már az M0-s körgyűrű része – ez köti össze Észak-Budát Észak-Pesttel. Eredetileg a híd használatáért is fizetni kellett volna januártól, de a fideszes óbudai polgármester tiltakozása miatt végül kikerült a fizetős csomagból. „A kormány döntött arról, hogy mérlegelve az észrevételeket, a Megyeri Híd használata díjmentes lesz a következő időszakban” – jelentette ki Lázár János.
Kovács Kázmér, a Mak Jogi és Érdekvédelmi Bizottságának elnökét erről kérdeztük:
– Ez jogszabályban nincs feltétlenül előírva, de ahhoz, hogy mi ebben a kérdésben nyilatkozni tudjunk, ahhoz mégiscsak ismernünk kellene.
– Kérték, hogy megmutassák?
– Természetesen.
– És mit mondtak?
– Nem volt időszerű, mert akkor már arról volt szó, hogy januártól bevezetésre kerül.
– De kérni fogják a hatástanulmányt?
– Kérjük, igen.
Kövér László is arról beszélt a Hír TV Magyarország élőben című műsorunkban, hogy okozhat dugót a fizetős körgyűrű. „Azt mondta Tarlós István főpolgármester úr nagyon bölcsen és helyesen, hogy adjunk magunknak egy évet, nézzük meg egy év után, hogy mi zajlik és utána fontoljuk meg, hogyha ez szükséges” – mondta az Országgyűlés elnöke.
Tüntettek az útdíj ellen |
Tiltakoztak az M0-s körgyűrű, valamint az autópályák bevezető szakaszainak fizetőssé tétele ellen. Bővebben>>> |
A baloldali ellenzék azonnal eltörölné az útdíj ötletét. Ezért kezdeményeztek rendkívüli parlamenti ülést keddre. „Fizetünk már autópályadíjat, nem is keveset, ezért elvárjuk, hogy rendesen funkcionáló autópályánk legyen, amin lehet közlekedni, semmilyen más plusz útdíjat nem tartunk elfogadhatónak” – mondta Szabó Tímea, a PM képviselője.
Elfogadhatatlannak tartják
Elfogadhatatlannak tartja az LMP az útdíj kiterjesztését az M0-s körgyűrűre és az autópályák, nagyvárosokat elkerülő szakaszaira. Schiffer András, az ökopárt társelnöke szerint az útdíj bevezetésével pont a lényeg veszne el: az elkerülő utakról a városokba terelnék a forgalmat. „Mi attól tartunk jó okkal, hogy bármilyen autópályadíjat vetnek ki egy elkerülő, mentesítő útra, tehát akár az M0-sra, akár a nagyvárosokat elkerülő autópálya-szakaszokra, akkor az a nagyvárosok, Budapest, illetve az agglomerációs települések fokozott környezetterheléséhez fog vezetni” – mondta.
Arról is beszélt, szabályszerűen lett összehívva, ezért az LMP képviselői részt vesznek a Parlament mindkét keddi rendkívüli ülésén. „Gyurcsány Ferenc is azért szokta rendre kihagyni a Parlament üléseit és akár még a kétharmados szavazásokat is, mert politikai cirkusznak érzi azt, amit Rogán Antal és Orbán Viktor folytat, az LMP viszont arra kapta a mandátumát és mi azért vesszük fel a képviselői fizetést, hogy teljesítsük a parlamenti képviselői kötelezettségünket. Ha valakinek – legyen az, akár kormánypárti, akár ellenzéki vagy független képviselő – , nem tetszik az, amit tennie kell, mint parlamenti képviselőnek, akkor sokkal egyszerűbb, hogy ha leteszi a mandátumát” – fogalmazott.
Mint megírtuk, Rogán Antal politikai színjátéknak nevezet a baloldali kezdeményezést. Ezért nem mennek el a rendkívüli ülésre. „A kedd reggel 8 órakor kezdődő ülésre, amit az ellenzéki pártok kezdeményeztek a Fidesz és a KDNP képviselői nem mennek el azt ugyanis egy politikai színjátéknak tartjuk. Ennek megfelelően az az ülés határozatképtelen lesz” – mondta a Fidesz frakcióvezetője.
MSZP: A kormánypártiak ellehetetlenítik a vitát
A szocialisták szerint a kormánypárti képviselők ellehetetlenítik az útdíjról szóló vita megtartását, mivel nem lehet két különböző témájú ülést ugyanazon a napon tartani. Harangozó Tamás közleményében azt írta: azzal, hogy a Fidesz-frakció nem vesz részt a vitanapon, egyértelművé teszi, hogy nem támogatja, hogy az M0-s bizonyos szakaszai és az elkerülő utak ingyenesek legyenek.
Az ötletgazda Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szerint napi 20 forint többletköltséget jelent majd a megyei matrica azoknak, akik az agglomerációból járnak Budapestre dolgozni és eddig ingyen használták a körgyűrűt.
Fontolóra veszik Áder javaslatait
A Fidesz kezdeményezésére kedden megvitatják a köztársasági elnök által visszaküldött két törvény módosítását.
Áder János pénteken küldött vissza a parlamentnek két, kiskereskedelemről szóló jogszabályt. Az egyik a plázastop meghosszabbításáról szól, a másik pedig arról, hogy 2018-tól az ötvenmilliárd forintnál nagyobb árbevételű üzleteknek két egymást követő veszteséges év után be kell majd zárniuk.
– Nem jelenti azt, hogy ne fontolnánk meg a köztársasági elnök úr észrevételeit, vannak olyan észrevételek, amelyeket érdemes megfontolni és vita tárgyává tenni, ezeket a kormány fogja megtárgyalni a hétfői ülésen, és a kormány dönt arról, hogy vannak-e olyan indítványok, amiket elfogad a köztársasági elnök úr véleményéből. Jogtechnikai okokból kedden a parlamentnek két ülése lesz, szeretném jelezni, hogy a reggel 8 órai ülésre, amit az ellenzéki pártok kezdeményeztek, a Fidesz és a KDNP képviselői nem mennek el, azt ugyanis egy politikai színjátéknak tartjuk – szögezte le Rogán Antal.