A Heti Válaszban még homályosan, a Népszavának adott interjúban viszont kerek perec korrupcióval vádolta meg az adóhatóság elnökét az amerikai nagykövetséget ideiglenesen vezető diplomata. André Goodfriend azt mondta a baloldali napilapnak: Vida Ildikót azért tiltotta ki az Egyesült Államok, mert korrupt cselekményt követett el. Hozzátette, hogy szerinte ezt a NAV elnöke maga ismerte el, amikor bevallotta egy interjúban, hogy ő az egyike a hat kitiltott magyarnak.
„Pert kell indítani az amerikai ügyvivővel szemben. Ha ezt nem teszi, le fogom váltani”. A miniszterelnök a parlamentből üzent hétfőn az adóhatóság elnökének. Vida Ildikó meg is tette az elvárt jogi lépéseket: rágalmazásért feljelentette André Goodfriendet, és személyiségi jogi perben ötmillió forint kártérítést is követel jó hírneve megsértéséért.
„Magánemberként tette meg, ő szignálja ezeket, de azért érdekes, és azért a nyomozó főügyészséghez tettük meg a büntető feljelentést, mert ilyenkor közvádas lesz az egyébként magánvádas rágalmazás bűncselekménye. Ha valakit hivatalos személyként vagy hivatalos személyként eljárva sértett meg valaki, mondjuk rágalmazást követett el vele szemben, akkor az közvádas eljárás lesz, és akkor nem a bíróság jár el rögtön, hanem először nyomoz benne az ügyészség” – mondta a Hír TV-nek Futó Barnabás ügyvéd, Vida Ildikó jogi képviselője.
André Goodfriendet diplomáciai mentesség védi, Magyarországon csak akkor állíthatják bíróság elé, ha a mentességről az Egyesült Államok lemond – hangsúlyozzák jogi szakértők. „A rendelkezésre álló adatok alapján nem mondhat le az ügyvivő, ezt a küldő állam külügy-minisztériumának kell megtennie” – jegyezte meg ifjabb Lomnici Zoltán.
Vida Ildikó jogi képviselője a diplomáciai mentesség ügyében is megtette indítványát. „Ebben az esetben azt kértük a bíróságtól és az ügyészségtől, hogy egyelőre a bécsi egyezménynek megfelelően függessze fel az eljárást, és keresse meg a Külgazdasági és Külügyminisztériumon keresztül az amerikai illetékes minisztériumot, hogy lemondanak-e a diplomatájuk mentességi jogáról” – magyarázta Futó Barnabás.
Goodfriend nem kommentál
Az amerikai ügyvivő nem kommentálta az adóhatóság elnöke által tett jogi lépéseket azon a konferencián, amelyen állami szervek – köztük az ügyészség – vezetői számoltak be diplomatáknak a korrupció elleni harcról.
– Lehetségesnek tartja, hogy bíróság elé kell állnia Magyarországon?
– Korábban mondtam, hogy minden lehetséges, de nem akarok spekulációkba bocsátkozni – válaszolta André Goodfriend a Hír Televíziónak.
Pintér Sándor belügyminiszter a konferencián a kitiltási ügyre utalva azt mondta, hogy szerinte nemcsak a korrupció szít ellenségeskedést a társadalom tagjai között, de az is, ha valakiről azt híresztelik, hogy korrupt. „Vigyázni kell arra, amit mi karaktergyilkosságnak nevezünk, vigyázni kell arra, hogy a nemzetközi együttműködés keretein belül ilyen jellegű eszközöket és módszereket próbál meg felhasználni” – fogalmazott Pintér Sándor.
A Központi Nyomozó Főügyészség megkapta Vida Ildikó feljelentését, a hatóságnak három napja van eldönteni, hogy elrendeli-e a nyomozást, elutasítja-e a feljelentést vagy feljelentéskiegészítést kér.