A bíró egy hónapra elrendelte az ukrán Jurij C. letartóztatását, de óvadék letétele esetén Budapest területén, nyomkövetővel a lábán mozoghatna. Az óvadék lehetősége ellen az ügyészség fellebbezett, ezért kerül másodfokra az ügy tárgyalása.
Védencem kifizeti a megállapított összeget, és amikor csak szükséges, mindenben a hatóság rendelkezésére áll. A szabályok szerint az eljárás ideje alatt Budapest területét nem hagyja el – mondta a Blikknek M. Tóth Balázs, aki kollégájával, Élő Gáborral látja el a hajóskapitány védelmét.
Az óvadék lehetőségét a védelemnek kell indítványozni, annak összegét azonban a bíróság állapítja meg. Mérlegelik ilyenkor a bűncselekmény súlyát, illetve a gyanúsított anyagi lehetőségeit is. A házi őrizethez pedig a védőnek be kell nyújtani egy bérbeadói nyilatkozatot, amit az a személy ad, akinek az ingatlanában tartózkodik majd a gyanúsított, ahol a rendőrök napjában többször is ellenőrizhetik – magyarázta a helyzetet Kamarás Péter ügyvéd.
A szállodahajó kapitányát a nyomozók halálos tömegszerencsétlenséget okozó vízi közlekedés veszélyeztetése miatt hallgatták ki.A Magyar Nemzet információi szerint a gyanúsítás arra épül, hogy a Viking Sigyn személyzetének fel kellett volna vennie a rádiókapcsolatot a Hableány személyzetével. A navigációs rendszer adatai szerint azonban
még csak kísérletet sem tettek a kapcsolatfelvételre, sőt, hangjelzést sem adtak le.
Nem figyelmeztette a szállodahajó ukrán kapitánya rádión a Hableányt, hogy előzni kezd – ezt mondta a TV2 Tényeknek egy másik kapitány, aki akkor a közelben hajózott. Tolnay Zoltán azt mondta, hogy folyamatosan figyelte a rádiót, de a szállodahajó csak az után jelentkezett, hogy maga alá gyűrte a Hableányt.
A szállodahajó szerda este felborította az előtte közlekedő Hableányt, amely hét másodperc alatt süllyedt a Duna fenekére. A sétahajón összesen 35 ember volt, 2 fős magyar személyzet, valamint 33 dél-koreai turista. A baleset után hét embert kimentettek a vízből, illetve további hét ember holttestét találták meg.
Hétfőn újra merülnek a búvárok
Sem a magyar, sem az osztrák, sem pedig a dél-koreai búvárok nem merültek le vasárnap a Hableányhoz. A Reuters szerint dél-koreai búvárok hétfő reggel már próbamerüléseket végeztek. A mentőcsapat azt nyilatkozta, hogy a mai merülések célja elsősorban az, hogy felmérjék a szituációt.
Továbbá megpróbálják leárnyékolni az elsüllyedt hajót, hogy a búvárok könnyebben mozoghassanak.
A hétvégén egy speciális, kamerákkal felszerelt szerkezetet is a Duna mélyére próbáltak engedni, hogy feltérképezze a hajót és annak környezetét, ám az erős sodrás miatt ezt a berendezést is percek alatt vissza kellett húzni a pontonra.
Szombaton a szöuli hatóságok közreműködésével sikerült azonosítani a hajóbaleset hét dél-koreai áldozatát ujj- és tenyérlenyomatok, valamint a már Budapesten lévő hozzátartozóknak bemutatott fényképek segítségével.
Hétfőn délelőtt 11 órától Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ főigazgatója – akit a hajó kiemelésével kapcsolatos feladatok irányításával bízott meg Pintér Sándor belügyminiszter – tart sajtótájékoztatót.