Az elkészült vádirat szerint tömegszerencsétlenséget okozó, gondatlanságból elkövetett vízi közlekedés veszélyeztetésével, valamint harmincötrendbeli cserbenhagyással vádolják a májusi dunai hajókatasztrófa kapcsán a Viking Sigyn szállodahajó ukrán kapitányát, Jurij Csaplinszkijt – tudta meg a Magyar Nemzet.
A Fővárosi Főügyészségen ötfős ügyészi csoport irányította és felügyelte a BRFK hatvanfős különleges nyomozó egységét, ami a májusi hajókatasztrófa körülményeit vizsgálta; a vádiratot az ügyészcsoport elkészítette, jelenleg azt ukránra fordítják, majd legkésőbb november 30-ig benyújtják a Fővárosi Törvényszékre.
A befejezett nyomozás adatai szerint május 29-én este a Csaplinszkij kormányozta Viking Sigyn szállodahajó szabálytalan előzés közben utolérte a Hableány sétahajót a Dunán, a Margit hídnál, majd felborítva azt maga alá gyűrte, 26 utas és a kétfős legénység halálát okozva.
A tragédiát csak hét dél-koreai turista élte túl. A bizonyítékok szerint az ukrán kapitány észre sem vette, hogy legázolta hajójával a Hableányt, a Sigyn orrfedélzetéről a fővárost filmező amerikai turisták figyelmeztették a tragédiára.
A tömegszerencsétlenséget okozó, gondatlanságból elkövetett vízi közlekedés veszélyeztetése kettőtől nyolc évig, a harmincötrendbeli cserbenhagyás egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Bizonyítottság esetében halmazati büntetésül akár tíz évet is kaphat a 64 éves ukrán állampolgár, aki jelenleg egy budapesti lakásban, házi őrizetben van.
Csaplinszkijt a bíróság jogerős döntése után, múlt héten engedték ki a letartóztatásából, elektronikus nyomkövetőt – lábperecet – kapott, és csak külön engedéllyel hagyhatja el a neki kijelölt lakást.
Jurij Csaplinszkijt a nemzetközi szaksajtó már a tragédia éjszakáján megnevezte, amikor őrizetbe vették a magyar hatóságok. Ezután a bíróság elsőfokon elrendelte a férfi letartóztatását, ám a jogerős döntés alapján csak házi őrizetbe került, miután letették érte a bíróság megszabta 15 millió forintos óvadékot. Július végén vették újra őrizetbe, ekkor gyanúsították meg harmincötrendbeli segítségnyújtás elmulasztásával is. Három és fél hónap után szabadult ismét.
Az alapügytől elkülönítve tovább vizsgálják a hatóságok a Sigyn testvérhajójának, az Idun kapitányának és legénységének esetleges felelősségét. Az Idun közvetlenül a Sigyn nyomában járt, és áthajtott a hullámsírba küldött Hableány roncsai és a vízbe esett emberek felett, így felmerült a cserbenhagyás az Idun személyzete és kapitánya esetében is.
Pál Adrián ezredes, a budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese erről az alapügy nyomozásának befejezéséről szóló sajtótájékoztatón beszélt. Lapunk úgy tudja, hogy a Csaplinszkij elleni vádemelést követően felgyorsult ez a nyomozás is, várhatóan kihallgatják az Idun akkori kapitányát és személyzetét, illetve hamarosan a hajózási szakvélemények is elkészülhetnek.
A Sigyn és az Idun ukrán, illetve orosz kapitánya a tragédiát követő percekben rádiókapcsolatban álltak, orosz nyelven forgalmaztak. Az Idun kapitánya megkérdezte Csaplinszkijt, hogy mi történt, mire az ukrán azt felelte, lehet, hogy elütött egy hajót, mindezek ellenére az Idun áthajtott a katasztrófa helyszínén és így vélhetően túlélőkön is.