Három hónapig nem aktiválják a fiatal orvosok a felmondóleveleiket – jelentette a Hír TV helyszíni tudósítója. Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke elmondta: döntésüket Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli rádióinterjúja és Szócska Miklós egészségügyi államtitkár csütörtöki bejelentése alapján hozták meg, de hozzátette azt is, hogy a felmondások későbbi esetleges aktiválása a tárgyalásoktól függ.
A szövetség elnöke ugyanakkor arra is kitért, hogy a Magyar Orvosok Szövetsége által meghirdetett, az önkéntes túlmunka visszamondásáról szóló akció ettől függetlenül továbbra is érvényben marad. Ehhez - MOSZ elnökének tájékoztatása szerint - mostanáig már több mint kétezer orvos csatlakozott - emelte ki Papp Magor.
Szócska Miklós a döntés után arról beszélt, hogy 40 milliárd forintos kapacitása lesz az egészségügyi államtitkárságnak a bérek rendezésére és az ösztöndíjakra: 15 milliárd forint a népegészségügyi termékdíjból folyik be, 15,6 milliárdot pedig az Új Széchenyi-terv biztosít majd, míg a fennmaradó 9 milliárdért szavai szerint még meg kell küzdenie az államtitkárságnak.
A két fél között a tárgyalások már a jövő héten elkezdődhetnek.
Szócska Miklós csütörtökön kijelentette, hogy az év végéig összesen 27 milliárd forintos konszolidációs támogatásban részesülnek az állami egészségügyi intézmények, hogy csökkenthessék lejárt szállítói tartozásaikat. Közlése szerint azáltal, hogy az intézmények megszabadulnak a késedelmi kamatok és a tartozások átütemezésének költségeitől, a jövőben többet foglalkozhatnak majd emberierőforrás-fejlesztéssel. Mint hozzátette, a rendszer átszervezése a jövő évben meghozza majd gyümölcsét, a jövő év szlogenje az lesz: „mindent a bérekre”.
Orbán Viktor szokásos, pénteki reggeli rádióinterjújában a rezidensek ügyével kapcsolatban kijelentette: a zsarolás nyelvén nem hajlandó beszélni, megállapodásra kell törekedni. Az első feladat – folytatta –, hogy akárhogyan is döntenek a rezidensek, ne maradjon ellátatlan beteg, ennek érdekében a kabinet meg is hozta a szükséges döntéseket, és felálltak az egészségvédelmi akciócsoportok. Egyúttal közölte azt is, hogy a napokban rendeződnek az állam 30 napon túli tartozásai, ami a kórházakra is igaz. Egyben hangsúlyozta: „amíg fejük búbjáig eladósodott kórházakról beszélünk, nem tudok jó lelkiismerettel foglalkozni az orvosok bérével”.
A kórházak adósságának rendezése most megtörtént, a népegészségügyi termékadót pedig az orvosok bérére fordítják, így az egészségügyi államtitkárnak 2012-re rendelkezésére áll annyi pénz, hogy „azoknak az orvosoknak, akik valóban meg akarnak állapodni”, elfogadható béremelést tud ajánlani – mondta. Orbán Viktor rámutatott ugyanakkor: „nem olyan év lesz 2012, különösen annak első fele, amikor általános béremelésekről lehetne beszélni az állami szektorban; erre még várnunk kell”.
A kormánypártok jogszabály-módosítással igyekeztek megelőzni, hogy az orvosok vagy az egészségügyi dolgozók nyomásgyakorló akciói fennakadást okozzanak a betegellátásban. A katasztrófa-egészségügyi ellátás különleges szabályait a víziközmű-szolgáltatásról szóló törvényhez kapcsolódóan fogadta el a parlament. Szükséghelyzetben a betegek jogai korlátozhatók, az ágazatért felelős miniszter pedig szabadon kirendelheti az egészségügyi dolgozókat azokba a kórházakba, ahol létszámhiány fenyeget. |