Nemzetközi cégvezetők, és a külügyminisztérium államtitkára vágták át az ünnepi szalagot az IT Services Hungary új irodaházának aulájában. Az anyacég vezérigazgatója külön kiemelte, hogy a felkészült szakembereknek köszönhetően Magyarország kifejezetten fontos a cégnek, felkészült szakemberből azonban továbbra is komoly hiány van.
„Az IT Services Hungary Magyarország legnagyobb infokommunikációs szolgáltatója, nálunk is éves szinten átlagban 400 nyitott pozíció van folyamatosan. Tehát 400 nyitott pozíciót keresünk. Hogy lehet ezt a kihívást kezelni. Értelemszerűen nagyon figyelni kell, nem csak a keresés, és az új lehetséges nemzedék megtartására, hanem akik már a vállalatnál dolgoznak, azoknak a megtartására is figyelnünk kell. Illetve nagyon sokat fektet a cég arra, hogy hogyan tudja a belső fejlődési utat biztosítani a kollégáknak” – mondta Mészáros Mariann, az IT Services Hungary hr-igazgatója.
Míg a nagy cégek a munkák ütemezésével tudják kezelni a helyzetet, a kis- és középvállalatoknál a cég jövője múlhat rajta, hogy sikerül-e programozót találniuk. Egy kriptovalutákkal foglalkozó startup vezetője azt mondta: komolyan gátolja a fejlődésüket a munkaerőhiány. Álláshirdetésekkel már nem is próbálkoznak, főként személyes kapcsolatokon, és fejvadász cégeken keresztül keresnek embert.
„Gyakorlatilag, ha nincs erre egy stratégia kidolgozva a cégben, vagy nincs erre egy ember aki ezzel foglalkozik, akkor ez meg is ölhet egy ilyen technológiai céget. Illetve sok nem technológiai cégnél látom problémaként, hogy azért nem tud esetleg továbblépni, vagy fejlődni, mert nincs olyan megfelelő tudásanyag a cégben ami ezt lehetővé tenné” – fejtette ki Barcza R. Gergő, a Hellocoin technológiai vezetője.
Az informatikai vállalatok szövetsége úgy számol, hogy a nagyobb cégek 10 projektből 7-8-at visszautasítanak, mert nincs aki elvégezze időre a munkát. Egy átfogó javaslatcsomagot készítettek a helyzet orvoslására, az informatikusképzés mellett, az általános informatikai képzést is jelentősen fejlesztenék.
„A digitalizáció mindenkit érint, különböző szinteken, de egyetlen egy munkaerőpiacon létező szereplő sem kerülheti meg. Mondok egy példát, mondjuk egy fodrásznak is létre kéne tudni hozni egy weboldalt, egy online foglalási rendszert, hiszen aki erre képtelen lesz, az már középtávon is ki fog szorulni a saját piacáról” – mondta Fazekas Barbara, az IVSZ digitális munkaerő és oktatási munkacsoportjának vezetője.
A helyzet kezelésére már tavaly átfogó program indult, melyben a techszektor cégei és az oktatási intézmények közötti együttműködést ösztönzik, illetve az informatikai pálya vonzerejét igyekeznek növelni, például előadásokkal. A 8 milliárd forintos programot az unió finanszírozza.