A KSH adatai szerint már az első negyedévben 8 százalékkal többen kötöttek házasságot, mint egy évvel korábban. Az évtizedek óta tartó folyamatos csökkenés három éve állt meg, de a növekedés nem volt még ilyen nagy mértékű. 3 százalékkal nőtt a gyerekszülések száma is, ezzel párhuzamosan pedig egyre kevesebb a terhességmegszakítás és a válás.
– A családi adókedvezmény rendszerének bevezetése, amit most már 2014 január 1-jétől a járulékokból is levonhatóvá tettünk, ezen keresztül 1,1 millió családnak tudunk a helyzetén javítani, ez átlagosan éves szinten 200 000 forintos pluszjövedelmet jelent a magyar családoknak, tehát valóban egy nagyon jelentős segítség – mondta a Hír TV-nek Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyi államtitkára.
A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom vezetője óvatosan, de örömmel fogadta az adatokat. A szervezetet Kopp Mária professzor hozta létre, mert kutatásaiból az derült ki, hogy hiába terveznek átlagosan három gyermeket a magyar fiatalok, csak kettő születik meg. Székely András szerint akkor lehet kijelenteni, hogy megállt a népességfogyás, ha még 1-2 évig tartósan jók az adatok.
„Nagyon fontos a munkahelyeknek a családbarát jellege, hogy mennyire állnak pozitívan ahhoz, ha valaki gyereket akar vállalni, hogyha gyereke van, hogyan tudja megoldani a munkát, hogy hogyan állnak egy fiatal nőhöz, akinél feltételezik, hogy előbb-utóbb gyereket fog vállalni. Rengeteg ilyen apró tényező van, ami összességében ad egy érzést a fiataloknak, hogy a gyerekvállalás egy jó dolog, vagy a gyerekvállalás egy nehézség. Én azt hiszem, hogy ezekben a dolgokban sok pozitív elmozdulást láthattunk az elmúlt években” – mondta a mozgalom vezetője.
Székely András hozzátette: a gyermekvállalást segítheti, hogy egyre elfogadottabbak a nem hagyományos, úgynevezett mozaikcsaládok is. Ma Magyarországon a párok négyötöde él házasságban.