Az Alkotmánybíróság vetett véget a megtisztuló főváros programnak. Szabó Máté ombudsman ugyanis alaptörvény-ellenesnek nyilvánította a hajléktalanok közterületen élésének törvényi tiltását. Az Ab szerint összeegyeztethetetlen az alaptörvényben szabályozott emberi méltóság védelmével, ha az állam azt bünteti, hogy valaki kényszerűségből él az utcán. A főpolgármester szerint a döntéssel rosszabbul jártak a hajléktalanok. „Megágyaznak, ott végzik a dolgukat, szemetelnek, bűz van. Ha Magyarországon így lehet értelmezni a személyiségi és szabadságjogokat, akkor végtelenül elkeserítő a helyzet” – mondta Tarlós István főpolgármester.
Csak hajléktalankórházra 345 millió forintot költött tavaly a főváros, de több száz férőhellyel bővültek az éjjeli menedékházak is. Míg a Demszky-éra utolsó évében 133-an fagytak meg az utcán, addig tavaly mindössze 1 ember hűlt ki. A hajléktalanok mégis örülnek az ombudsmani döntésnek. „Múltkor is bevittek engem a kiskutyámmal együtt az alapítványhoz. A kutyát ketrecbe tették, de csak egy éjszakára. Utána dobtak ki minket. Egy az, hogy sokan vannak, kettő, hogy egy gyufaszálat sem merek lerakni. A cipőmet ellopták” – nyilatkozta egy hajléktalan.
Az alkotmányjogász szerint úgy hozott döntést az ombudsman, hogy nem állt fel az íróasztal mögül. „Ez az alkotmánybírósági döntés is bizonyítja, hogy néha ki kell menni az utcára az emberek közé. Nem lehet elefántcsonttoronyban jó pár ilyen gyakorlati kérdést megoldani” – fogalmazott ifjabb Lomniczi Zoltán alkotmányjogász.
A főpolgármester az Alkotmánybíróság döntése miatt az Országgyűléstől vár segítséget, Szabó Máté ombudsmant pedig terepbejárásra hívta. A hajléktalankérdésről a miniszterelnök levélben kéri majd ki az emberek véleményét.