„Ez itt egy dupla helyiség, aminek ez a külső része, ahol a nővérke elhelyezkedik…” A kiskunhalasi Szilády Áron Református Gimnáziumban az egyik mellékhelyiségben adnak vizeletmintát a drogszűrésre kiválasztott fiatalok. Az ellenőrzést az iskolát támogató, de attól független szervezet végzi. Évente 120 tesztet végeznek el – szúrópróbaszerűen. Néha pozitív lelet is akad.
„Ott, a diákok szeme láttára egy üvegburából húznak ki 4 vagy 5 nevet, azok közül, akik hozzájárultak a teszteléshez. Azokat be sem keverik, akik nem […]. Ez jelen pillanatban nálunk csak 10 százalék, aki nem kíván részt venni” – mondta a Hír Televíziónak Csányi Ágnes, a Kiskunhalasi Drogmentes Ifjúságért Egyesület szakmai felelőse.
A fiatalok drogszűrését jövőre már jogszabály írná elő. A kiskunhalasi gimnáziumhoz hasonlóan szülői beleegyezés kell majd a 12 és 18 év közötti fiatalok vizsgálatához, és a pozitív tesztről szóló eredményt is csak a szülő tudhatja majd meg. „A szülők beleegyezésére ehhez a történethez szükség lesz, de szeretnénk úgy megfogalmazni a törvényt, hogy erről minden szülőnek döntenie kelljen” – közölte Rogán Antal.
A választott politikusoknál, valamint a közvélemény-formáló újságíróknál azonban nem lenne mérlegelési lehetőség. Ők a vizsgálat eredményét sem titkolhatnák el. „Újságírók és politikusok esetében meg kell fontolni, hogy a nyilvánosság visszatartó ereje, az milyen tud lenni, mert nyilván náluk nincs büntetlenség. Én megértem a félelmet, bár a Fidesz frakciójában senkinek nincs félnivalója, de ha egy felnőtt esetében a drogteszt pozitív, arról értesülnie kell a nyilvánosságnak és minimum értesülnie kell a hatóságoknak” – véli a frakcióvezető.
A fideszes előterjesztő Magyarország élőben című műsorunkban azt is elképzelhetőnek tartotta, hogy a munkáltatókra is kiterjesztik a vizsgálat lehetőségét. „A munkáltatóknak is szerintem meg kell adni ezt a jogot, nem csak az újságoknál, hozzáteszem. Most nem akarok társadalmi csoportokat felemlíteni, mert már látom a holnapi címlapokat, de sok munkakörben elvárható, hogy tiszta fejjel végezzék a munkájukat. Szerintem ezek nem nevezhetők problémás felvetéseknek” – mondta Kocsis.
Súlyos alkotmányossági kérdéseket vet fel
A Fidesz az adatvédelmi hatóság véleményét is kikérné. Az elnök szerint a javaslat a szükségesség, az arányosság és az alkalmasság alkotmányos elvének sem felel meg. Péterfalvi Attila szerint a munkáltató csak azt vizsgálhatja, hogy munkavégzésre alkalmas állapotban dolgoznak-e az alkalmazottak. „Azon túl, hogy ő elszívott-e egy füves cigarettát, vagy valamilyen más drogot kipróbált szabadidejében, szabadsága alatt, de még lehet, hogy nem is Magyarországon egyébként, de szabadságból visszaérkezve ez még a szervezetben kimutatható, hát ehhez a munkáltatónak semmi köze nincsen” – fogalmazott a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke.
A kormányszóvivő nem kommentálta a drogtesztről szóló javaslatot, az egészségügyi államtitkár viszont túlzónak nevezte az elképzelést. „Ez az elképzelés egy olyan túlzó elképzelés, amely szerintem még változni fog az elkövetkezendő időszakban” – mondta Zombor Gábor.
A részletek kidolgozása az igazságügyi tárca és a törvényalkotási bizottság elnökének feladata lesz. Rogán Antal szerint a kérdést társadalmi vitára bocsájtják, a törvényjavaslatról pedig leghamarabb március elején tárgyalhat a parlament.