Sötétedéskor kapcsol be a közvilágítás Répáshután. Karácsony előtt szerelték fel az új lámpákat a 450 lelkes borsodi település utcáira.
A Bükki Csillagoségbolt Parkban hamarosan csillagászati központ épül, ennek feltétele volt, hogy a fényszennyezést a minimálisra csökkentsék a településen, mondja a falu polgármestere.
„Minden olyan új dolgot, ami a jövőt szolgálja, a természetvédelmet, annak mindenki nagyon szokott örülni, úgyhogy ezt is nagyon szívesen láttuk. És ugye nem utolsó szempont az sem, hogy az anyagiakat tekintve akár 50 százalékkal is olcsóbb lehet a közvilágításos számlánk” – jegyeztem meg Erdős Tamás.
A helyiek már több mint két hete tesztelik az új világítást.
Az eddig használt lámpatestek jelentős fényszennyezést okoztak, ami bizonyítottan káros az emberi szervezetre, és a természetre. Ezen kívül üzemeltetésük is drágább volt, mint az új eszközöké. Az uniós pályázat keretében kifejlesztett lámpákat az ELTE Savaria Egyetem, az egri Eszterházy Károly Egyetem és a Kaposvári Egyetem kutatói közösen dolgozták ki a világon elsőként.
„A mostani lámpatestek már teljesen lefelé világítanak, tehát a horizont síkja alá, fényszennyezést nem okoznak, és ezzel, ez a színhőmérséklet, ami ilyen borostyánsárga tulajdonképpen, ez nemcsak az élővilág számára, de az ott élők számára is sokkal jobb” – emelte ki Novák Richárd kutató, az Eszterházy Károly Egyetem munkatársa.
A bükki Répáshuta mellett a zselici Bárdudvarnokon is ilyen módszerrel korszerűsítették a közvilágítást. A fejlesztés az egészségmegőrzés és a természetvédelem mellett jobb lehetőséget ad a csillagászati megfigyelésekre is.