A főpolgármester javaslata szerint a fémtolvajlást három évig terjedő szabadságvesztéssel lehetne büntetni. Az üggyel foglalkozó budapesti munkacsoport azt szorgalmazza, hogy kábellopás esetén lopás, rongálás és orgazdaság miatt is induljon büntetőeljárás. Idén már közel 250 millió forintos kárt okoztak a színesfémtolvajok a BKV-nak.
Csak novemberben két kábellopás is történt. A 41-es villamos vonalán 120 méter betáplálási kábelt loptak el ismeretlenek, a 6-os, ráckevei HÉV vonalán pedig jelentős közlekedési fennakadást okozott a két helyszínen történt kábellopás.
Augusztusban a Nemzetgazdasági Minisztérium nyújtotta be a parlamentnek a fémtörvény szigorítását. Pócs János fideszes képviselő úgy vélekedett: a felvásárlótelepek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal és a rendőrség belső informatikai rendszerével összeköttetésben kell működjenek, és az átvétel alapja az eredeti állag szerinti leadás kell legyen.
Nem csak a BKV-t érinti
Mivel a színesfémgyűjtők károsultjai közül a BKV mellett dobogós helyen áll a MÁV és a Magyar Telekom is, a szolgáltatók összefogtak. A veszélyeztetett helyszíneken a rendőrséggel közösen tartott vagyonvédelmi akciókon túl a cégek biztonsági szervezetei rendszeres egyeztetést tartanak.
A bűncselekmények megfékezését a szakma is szorgalmazza. Szlávik Mónika, a Magyar Fémkereskedők Szakmai Egyesülete elnöke a lapnak korábban azt mondta: nem elég a fémtörvény módosítása, a közszolgáltatóknak egyedi azonosítóval kellene ellátniuk a köztárgyakat.