Pintér Sándor belügyminiszert, Martonyi János külügyminisztert és Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkárt is meghallgatja majd az amerikai lehallgatási botrány magyar szálait vizsgáló parlamenti bizottság.
Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) és a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) volt alkalmazottja, Edward Snowden tavaly nyáron szivárogtatott ki először információkat arról, hogy az Egyesült Államok a világ szinte minden országában titkos adatgyűjtést folytat. A WikiLeaks pedig tavaly októberben tett közzé egy illusztrációt a lehallgató-átjátszó központokról, amelyek között a Budapest is szerepelt. A Külügyminisztérium már ekkor magyarázatot követelt és tudni szerette volna, hogy a Parlament épületétől néhány száz méterre álló amerikai nagykövetségből lehallgattak-e például kormánytagokat is?
„Javaslatot tennék arra is, hogy az Európa Parlament és a tanács kísérletéhez hasonlóan mi is tegyünk kísérletet arra, hogy a botrány nyilvánosságra hozóját, Edward Snowdent is valamilyen módon meg tudjuk hallgatni, ha kell, egy – ahogy az Európa Tanácsban is erre javaslatot tettek – videokonferencia segítésével. Nyilvánvalóan erre az esély nem túl nagy, de kísérletet tegyünk rá, mert nagyban segítené a munkánkat” – mondta Kocsis Máté.
Kocsis indítványozta azt is, hogy a vizsgálóbizottság ülésein állandó meghívottként vegyen részt Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke. A testület fideszes alelnöke pedig a magyar és amerikai diplomaták mellett meghívná a rövidesen Budapestre érkező új amerikai nagykövetet is, aki a múlt heti, washingtoni szenátusi meghallgatásán a magyarországi demokrácia helyzetét kritizálta.
A testület szocialista alelnöke, Iváncsik Imre az Európai Parlament hasonló témájú jelentését is megvizsgálná. A testület meghallgatja majd az amerikai támogatásból működő hazai politikai és civil szervezetek vezetőit is.
A vizsgálóbizottság ügyrendjét és munkatervét a nyolctagú testület egyhangúlag támogatta, az ülésen csak Mile Lajos LMP-s képviselő nem vett részt. A testületnek március 18-ig kell elkészítenie a jelentését a magyar Országgyűlés számára.