80-ról 77 százalékra csökkent azok számra, akik teljes ellenzéki összefogást látnának az EP-választáson – derül ki a Publicus Intézet felméréséből. Pulai András, az intézet stratégiai igazgatója a Hír TV Magyarország élőben című műsorában arról beszélt, hogy a csökkenés egyértelműen a Jobbiknak tudható be, akik kijelentették, hogy egyedül indulnak a májusi választáson.
Pulai András szerint bár végül nem lett összefogás az ellenzéki oldalon – kivéve az MSZP és Párbeszéd közös listáját – a politikusokon nagy a nyomás a választói akarat miatt, ezért napirenden tartják az együttműködést. (Mint például Márki-Zay Péter, aki új ellenzéki párt létrejöttét jelentette be.)
Pulai arról is beszélt, hogy az ellenzék a minél szélesebb körű összefogással tudja a legnagyobb sikereket elérni – ez viszonylag meg is valósult a tavalyi országgyűlési választásokon. Rámutatott, hogy azok a pártok, akik nemet mondtak az összefogásra, azokat megbüntették a választók. Így járt a Jobbik és az LMP, amely pártok ráadásul vezetői válságon mennek keresztül.
„Az ellenzéki politikusoknak meg kell tanulniuk ezt az új helyzetet kezelni, főleg úgy, hogy a Jobbik szerepe az együttműködésben sok szavazó számára fájó pont”.
A Publicus-igazgató szerint bár a Jobbik részvételével 3 százaléknyi ellenzéki szavazót veszítenek, ugyanakkor a bizonytalanoktól 5-8 százaléknyi szavazót nyernek.
Pulai szerint a baloldali szavazók számára a Jobbik, míg a jobbikos szavazóknak az MSZP-t és DK-t jelent egy békát, amit nehezen nyelnek le – ez a két véglet az ellenzéki összefogás palettáján.
Tekintse meg a teljes beszélgetést: