„Tudnunk kell, hogy akkor végzünk jó munkát, hogyha valamennyi áldozatra oda tudunk figyelni.” A bűncselekmények áldozataira való nagyobb odafigyelést hangsúlyozta a belügyminiszter „A bűncselekmények áldozatainak napja” alkalmából rendezett konferencián. Magyarországon évente átlagosan 220 ezer ember válik bűncselekmény sértettjévé. „De ez csak a közvetlen szám. További csaknem félmillióan vannak azok, akik a sértettek közelében élnek és további érzelmi, anyagi megrázkódtatást szenvednek el. Potenciálisan mindenki válhat bűncselekmény áldozatává, ennek elkerülése érdekében széles körű társadalmi összefogásra van szükség. Rendszerszintű bűnmegelőzés kell ahhoz, hogy eredményes munkát tudjunk végezni” – mondta a belügyminiszter.
A találkozón felszólalt az európai áldozatsegítő szervezeteket összefogó ernyőszervezet elnöke is. „A fiatalok és a gyerekek esnek legelőször áldozatul a bűncselekményeknek, és a statisztikák szerint ők kapják meg a legkésőbb az ezzel kapcsolatos segítséget. Ezért nagyon örülök neki, hogy Magyarország ennyire odafigyel erre a fontos kérdésre” – mondta David McKenna, a Victim Support Europe elnöke.
Főként a gyermekekre leselkedő veszélyekre és a megelőzés fontosságára hívta fel a figyelmet az igazságügyi tárca államtitkára is. „Harmincöt iskolába jutottunk el eddig, közel háromezer gyereket, fiatalt szólítottunk meg korosztálynak megfelelően, elsősorban középiskolásokat, ennek az úgynevezett internetes zaklatásnak, internetes megfélemlítésnek a problematikájáról. Fontos kihangsúlyozni, hogy nem az internet ellen kampányolunk, hanem az internet tudatos használata mellett. És a közösségi oldalakon történő teljesen fekete szobába öntött adatmennyiségnek a felhasználásáról és annak visszaélési lehetőségéről tájékoztatjuk a fiatalokat” – fogalmazott Balatoni Monika.
Az áldozatvédelem és a bűnmegelőzés „kéz a kézben jár” - a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke szerint. „Nagyon nehéz eldönteni, hogy meddig kell megelőzni vagy mitől kell elkezdeni, és mikor kell áldozatvédelmet indítani vagy áldozatvédelemmel foglalkozni. Az egyik fő beavatkozási területe ennek a stratégiának a felnövekvő ifjúsággal való foglalkozás: elsősorban minél kevesebb arányban váljon sértetté, áldozattá, másodsorban pedig minél kevesebb arányban legyenek elkövetőkké” – hangsúlyozta Hatala József.
Hozzátette: a fiatalok tudatos nevelésével, így például szabadidős programokkal vagy sporttevékenységeken keresztül ezt el tudják érni.