A magyar kormány az Európai Unió irányvonalait követve osztotta el a forrásokat a kutatás terén – mondta Palkovics László, a Hír TV Péntek 9 című műsorában. „A források fele olyan globális kihívások kutatására megy, amivel szembesülünk, Ide tartoznak az egészségügyi, környezeti, technológiai kérdések az ipar, valamint a digitalizáció” – tette hozzá az innováció és technológiai miniszter.
Szerinte a kormány felelőssége, hogy olyan kutatásokat finanszírozzon, ami elősegítheti a magyar versenyképesség növekedését.
Palkovics László a magyarországi kis- és közepes vállalkozásokról és a start up vállalatokról is beszélt. A miniszter elmondta: felmérték, hogy a más országokban jól működő start upok, Magyarországon miért nem akadoznak és arra jutottak, hogy bár ugyanazok az ösztönzők és rendszerek, a magyar emberekben ez a vállalkozási forma még nem tudatosult.
Szó sincs arról, hogy a kutatás és a tudomány bajban lenne Magyarországon – ezt már az Magyar Tudományos Akadémia (MTA) körül kialakult helyzetre mondta a miniszter, aki cáfolta a negatív híreket.
„Az alaptörvényünk pontosan szabályozza, hogy a kormány hogyan viszonyul a tudományhoz és hogy mi az MTA szerepe” – mondta.
Azok a hírek, hogy „lekapcsolják a villanyt”, hogy egy politikai akció része – tette hozzá. Palkovics László szerint arról van szó, hogy a kormány nem az eddigi módon akarja finanszírozni az MTA kutatásfinanszírozási rendszerét.
„Nem olyan módon akarjuk finanszírozni a működést, hogy adunk pénzt, és az MTA majd eldönti, hogy mire akarja azt költeni, hanem a teljesítménnyel összekötött finanszírozás mellett döntöttünk” – nyilatkozta.
Palkovics emlékeztetett, hogy a mostani folyamat hasonló az egyetemek átalakításához, amit 2014-ben kezdtek el. Szerinte most arról van szó, hogy azért támadják a kormányt, mert egy régóta működő rendszeren változtat. „Jön valaki, aki azt mondta, hogy lehet ezt jobban működtetni, és ez ellen van egy tiltakozás.”
Tekintse meg a teljes interjút: