Utoljára számolt be a szervezet éves tevékenységéről a pénzügyi felügyelet illetékese az Országgyűlés Fogyasztóvédelmi Bizottságában. Az alaptörvény ötödik módosítása megszünteti a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének önállóságát, és összevonja a PSZÁF-et a Magyar Nemzeti Bankkal.
„Ezentúl az MNB-nél lesz a pénzügyi szervezetek által nyújtott szolgáltatásokat igénybe vevők érdekének védelme, a pénzügyi intézményrendszerrel szembeni közbizalom erősítése. Ez a törvényjavaslat gyakorlatilag egy az egyben átveszi a korábbi felügyeleti eljárásokat, hasonló történik a Pénzügyi Békéltető Testület esetében is” – közölte Kisgergely Kornél, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára.
A két éve működő testület peren kívül rendezi az ügyfelek és a pénzügyi szolgáltatók vitás ügyeit. „Folytatjuk azt a munkát, ami eddig is folyt, és szeretnénk ezt erősíteni. Szeretnénk, ha a fogyasztók jobban megértenék, hogy mikor hova érdemes fordulni. Úgy látjuk, hogy a Pénzügyi Békéltető Testületnek lehetne további szerepe, akár lehetne egyből hozzájuk fordulni. Mert még nem mindig a megfelelő ügyek oda mennek oda” – mondta Balog Ádám, az MNB alelnöke.
A pénzügyi felügyelet elnökének, alelnökének és a Pénzügyi Békéltető Testület elnökének megbízatása szeptember 30-án megszűnik. Törvény tiltja, hogy hat hónapig a szakterületük szerint helyezkedjenek el, cserébe erre a félévre megkapják a fizetésüket, és további hathavi végkielégítés is jár nekik. A pénzt a megbízatásukat megelőző napon utalják át egy összegben, amely után csak a járulékokat kell megfizetniük, a végkielégítések 98 százalékos különadóját nem. „Az elnöknek, alelnököknek nyújtott végkielégítés akkor ez most a pofátlan végkielégítés kategóriája vagy egy jogos járandóság? Merthogy mind a kettő a politikai álláspontok között szerepel, és nyilvánvalóan majd a parlament végszavazással dönti el, hogy melyik kategóriába kerül” – mondta a Fogyasztóvédelmi Bizottság szocialista elnöke.
A politikai vitában a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára nem foglalt állást. „Azt gondolom, hogy a magam részéről Szász Károly urat nagyon tisztelem, és azért őt nem hasonlítanám össze misztikus BKV-középvezetőkkel, akik a százmilliós végkielégítésükkel tűntek el, tehát itt, gondolom, minőségileg más történetről van szó” – mondta Kisgergely Kornél.
A Magyar Nemzeti Bank és a PSZÁF összevonását az Európai Központi Bank is üdvözölte, de mert az EKB szerint az integráció a pénzügyi stabilitás megóvását segíti. Ugyanakkor az euróövezet központi bankja több időt szánt volna az előkészítésére, ezért az október 1-jei határidő elhalasztását javasolta Magyarországnak.