„Vannak országok – mi ezek közé tartozunk –, amelyek eddig is azt gondolták a bevándorlástól, hogy ez rossz dolog. A valóban politikai okokból életüket mentve menekülőknek meg kell adni, ami jár, tehát a menedéket, de a gazdasági okból hazájukat otthagyók számára ezt nem tudjuk nyújtani.” A párizsi terrorellenes felvonulás után a köztelevíziónak nyilatkozott így Orbán Viktor.
Az ellenzéki pártok pedig idehaza éles kritikával fogadták a szavait. „Amikor például elfogadjuk azt, hogy a megüresedett, a Magyarországról elmenekülő orvosok helyébe jöjjenek Kelet-Európa más országaiból, Erdélyből orvosok, és akkor Orbán Viktor azt mondta, hogy az erdélyi orvosok pakoljanak össze és menjenek haza? Csak mondja el, hogy mire gondolt, mert senki nem tudja értelmezni azt, amit ő elmondott” – mondta Oláh Lajos független országgyűlési képviselő.
A liberálisok nem szigorítanának a bevándorláspolitikán. Fodor Gábor szerint ugyanis a terroristák vallása a terrorizmus, a merényletek során pedig nem kultúrák harca zajlott, hiszen Párizsban egy muzulmán rendőrt is lelőtt az egyik dzsihadista terrorista. „Magyarországot nem a bevándorlástól, hanem a kivándorlástól kell félteni” – véli Fodor Gábor.
Az MSZP elnöke arra szólította fel a kormányfőt, hogy jelenjen meg a parlamenti frakcióvezetők terrorellenes fellépésről tartandó szerdai egyeztetésén. Tóbiás József szerint Orbán Viktor nélkül csak látszategyeztetés folyhat, amiben viszont az MSZP nem kíván részt venni. „A miniszterelnök úr, bár testben jelen volt a vasárnapi párizsi megemlékezésen, lélekben nem érti, hogy mi történik. A mai nyilatkozatai szöges ellentétben állnak mindazzal, amit egymillió ember Párizs utcáin a nyitottságról, a szabadságról és a szólásszabadságról fogalmazott meg” – szögezte le Tóbiás József.
Z. Kárpát Dániel szerint a kormánypárti politikusok szinte jobbikosként nyilatkoznak a párizsi merénylet óta. A radikális párt képviselője azonban arra is emlékeztetett, hogy az utóbbi egy-két évben több mint a nyolcszorosára nőtt a Magyarországra érkező menekültek száma. „Ha azt keressük, hogy hol rejtőzhetnek olyanok, akik esetleg potenciálisan kárt okoznának a befogadó társadalomnak, adott esetben terrorcselekményre ragadtatnák magukat, hát bizony elmondhatjuk, hogy bizony Magyarország is komoly veszélyben lehet, hiszen az ide érkező menekültek jó része, mérhető része, iratok nélkül érkezik vagy már a határon összetépi személyazonosításra alkalmas okmányait” – mondta Z. Kárpát Dániel.
A külügyminiszter szerint a franciaországi terrorcselekmények minden eddiginél világosabban rámutatnak arra, hogy a terrorizmus elleni küzdelemnek Európában különös jelentősége van. Szijjártó Péter szerint ugyanakkor Orbán Viktor világosan fogalmazott. „Én azt gondolom, hogy ezek az események még túl közel vannak ahhoz, hogy most a józan ész talaján állva el kezdjünk beszélni a jövőbeni ehhez vagy ilyen szempontból szükséges döntésekről és stratégiákról. A miniszterelnök úr világosan elmondta a magyar álláspontot, azt – szerintem – jobban összefoglalni jelenleg nem lehet” – hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Szijjártó Péter hozzátette: minden eddiginél őszintébb, nyíltabb és hatékonyabb párbeszédre van szükség ahhoz, hogy a jövőben el lehessen kerülni a párizsihoz hasonló eseményeket.