Minisztériumának tükörtermében fogadta az emberierőforrás-miniszter a Cigányügyi Egyeztető Tanács ülésére érkező kormányfőt. A megbeszélésen a nemzetgazdasági miniszter, a belügyminiszter, a miniszterelnökséget vezető államtitkár, valamint az Országos Roma Önkormányzat elnöke is részt vett. A január vége óta működő szakmai tanács negyedévenként egyeztet a felzárkóztatási programokról és a legfontosabb feladatokról.
– A mai összejövetel célja, hogy újabb lépést tegyünk azon az úton, amelyet röviden úgy összegezhetek, hogy a közös célunk és programunk, hogy a magyarországi cigányok megtalálják a helyüket a magyar jövőben – fogalmazott Orbán Viktor.
A miniszterelnök azt mondta: míg más pártok problémát látnak a magyarországi cigányságban, a kormány lehetőségként tekint a romákra. „Ez a közösség egy rejtett erőforrás, egy rejtett tartalék a magyar gazdaság számára – mondta a kormányfő. – Ebből fakadóan számunkra nemcsak diszkriminációs és emberi jogi kérdés, hogy hazánkban ilyen életkörülmények között élnek a roma emberek, hanem gazdasági és szociális kihívás is” – tette hozzá a miniszterelnök.
Orbán Viktor szerint ezért fontos, hogy ne csak munkát, de képzési lehetőséget is biztosítsanak számukra. A kormány célja, hogy minden roma elvégezze az általános iskolát, egyre többen járjanak közülük gimnáziumba és szerezzenek érettségit, vagy megtalálják számításaikat a szakképzési rendszerben. A miniszterelnök szerint még ebben a kormányzati ciklusban el kell érni, hogy félmillió szegénységben élő ember helyzete látható módon javuljon. Ezt az európai roma stratégiában vállalta Magyarország. A felzárkóztató és képzési programokról az emberierőforrás-miniszter beszélt.
„Hadd említsem meg a Biztos Kezdet Gyermekházakat, 17 ezer gyermeket érünk el 22 helyszínen, az új ösztöndíjprogramokat, de abban is elsők vagyunk a térségben, és talán egész Európában, hogy a Nemzeti alaptantervben először írtuk elő azt, hogy mindenki tanulni fog a cigány kultúráról és cigány történelemről” – fogalmazott Balog Zoltán.
A közmunkaprogramban jelenleg több mint 54 ezer cigány vesz részt, az Országos Roma Önkormányzattal kötött keretmegállapodás szerint pedig 2015-ig 100 ezer romának kínálnak munkahelyet.