A Nyírő Gyula Kórház addiktológiai osztályán a betegek háromnegyede alkoholista, negyede pedig kábítószerfüggő, többségük dizájnerdrogot használ, amit nehéz kimutatni. A rendszeresített tesztek csak a hagyományos szerekre érzékenyek, de azokra is csak a fogyasztást követő egy hónapban. „Az új kábítószerek, az úgynevezett dizájnerdrogok – amelyek az utóbbi 3-4 évben törtek be a piacra – hiányoznak ezekről a dorgtesztekről. Magyarán ki sem tudom őket mutatni. Ezeket csak rendőrségi laboratóriumban lehet kimutatni” – fogalmazott a Nyíró Gyula Kórház osztályvezető főorvosa, Petke Zsolt. A főorvos azt mondta, hogy a fiatalok többsége egy kábítószert kipróbál 18 éves korára, általában a marihuánát. A magyar helyzet nem rosszabb az európai átlagnál – tette hozzá. „Az évente egyszeri drogteszt mindenképpen felkelti a fiatalok kábítószer iránti érdeklődését, úgyhogy én óva intenék ennek az alkalmazásától” – nyilatkozta az osztályvezető.
A kötelező drogteszt ötletgazdája nem hisz a megelőzésben, szerinte a lebukás lehetőségének erősebb a visszatartó ereje. A fideszes politikus nem büntetné, és nyilvántartást sem vezetne azokról a tizenévesekről, akiknek szervezetében kábítószert mutattak ki.
„Hogyha egy méhnyakrák elleni védőoltás szülői beleegyezéshez kötött, akkor a drogteszt is beleegyezéshez kötött. Onnantól kezdve a szülő felelőssége a dolog. Egyébként ha valaki vállalja is a drogtesztet, majd netán lesz ilyen, akkor is az eredményét – az én véleményem szerint – kizárólag a szülőnek szabad megmondani, ugyanis a szülő pontosan tudja, hogy mit kell ilyenkor csinálni. Azért az apja meg az anyja, majd ő meg fogja tudni ítélni, hogy mit kell a gyerekkel kezdeni. De olyan sincs, hogy egy szülőnek nincs információja a gyermekéről” – fogalmazott a Fidesz kommunikációs igazgatója. Kocsis Máté szűrné a választott politikusokat, a parlamenti és az önkormányzati képviselőket, valamint a polgármestereket, de a közvéleményformáló újságírókat is.
Az adatvédelmi hatóság elnöke szerint a javaslat a szükségesség, az arányosság és az alkalmasság alkotmányos elvének sem felel meg. 14 éves kor felett a fiatalok hozzájárulása is kellene a kötelező drogteszthez, a politikusoknál és az újságíróknál pedig a munkáltató csak azt vizsgálhatja, hogy munkavégzésre alkalmas állapotban dolgoznak-e. „Azon túl, hogy ő elszívott-e egy füves cigarettát, vagy valamilyen más drogot kipróbált szabadidejében, szabadsága alatt, de még lehet, hogy nem is Magyarországon egyébként, de szabadságból visszaérkezve ez még a szervezetben kimutatható, hát ehhez a munkáltatónak semmi köze nincsen” – nyilatkozta Péterfalvi Attila.
A részletek kidolgozása az igazságügyi tárca és a törvényalkotási bizottság elnökének feladata lesz. „Magyarországon csak és kizárólag olyan jogszabályokat szabad elfogadni, amely a saját alaptörvényével, és nemzetközi jogi kötelezettségeivel összhangban áll” – szögezte le Gulyás Gergely, a törvényalkotási bizottság elnöke.
Nincs még álláspont
Még nem került a kormány elé a kötelező drogtesztről szóló javaslat. Kovács Zoltán kormányszóvivő ezért egyelőre nem kommentálta a tervet. „Arról tudok ezzel kapcsolatban beszámolni, hogy a kormány nem tárgyalta még ezt a javaslatot, tehát a kormánynak egyelőre nincs hivatalos álláspontja” – közölte a kabinet szóvivője.
Tavaly kéttucatnyian haltak meg Magyarországon kábítószer-túladagolásban.