Németh Miklós 1976-ban világcsúccsal győzött a montreali olimpián. Akkor 94 méter 58 centire repült a gerely. A sportszer súlya és összetétele azóta változott, de az utódok lemaradása így is jól érzékelhető: Papp Bence 75 méter 66 centivel lett idén magyar bajnok. Ez a dobás több mint 20 méterrel kisebb a mostani világcsúcsnál.
Az aktuális magyar bajnok szerint a lemaradásnak több oka is van, az egyik legfontosabb, hogy nem tudnak teljes mértékben a sportra koncentrálni. Az atléták nagy része az edzések mellett dolgozik. Papp Bence az anyagi gondok miatt befejezi pályafutását.
Nem újdonság a visszaesés
A magyarok két arany-, három ezüst- és négy bronzérmet nyertek gerelyhajításban az olimpiákon, ám Németh Miklós azt mondja: a visszaesés nem újdonság. A 80-as években egyszerűen kiürült a sportág, mivel az aranygeneráció sikere miatt többen abbahagyták a sportot.
– Ahogy ők előbb abbahagyták a versenyzést, és amikor mi abbahagytuk, hirtelen egy nagy lyuk támadt. 1987-ben megváltozott a gerelyszabály, és egy vadonatúj sportszer lett a nemzetközileg elfogadott – mondta Németh Miklós olimpiai bajnok gerelyhajító.
A világelit eldobott a magyar élmezőny mellett, talán még fájóbb, magyar gerelyekkel. Németh Miklós 1986 óta foglalkozik gerelyépítéssel, a siker pedig kézzelfogható. A cseh Barbora Spotakova például a Németh-féle gerellyel nyerte a londoni olimpiát, de további világ- és Európa-bajnoki érmek bizonyítják a sportszer kiválóságát. A Magyar Atlétikai Szövetség új koncepciót dolgoz ki a magyar gerelyhajítás felemelésére.
Részletek hétfő este a 19.30-kor kezdődő Stopperben, ahol azt is megtudhatják: miért került veszélybe a ferencvárosi vízilabda-szakosztály működése és miért nem indult a Vasas pólócsapata a Bajnokok Ligájában.