A járvány elleni védekezésben erőfeszítést végző emberek munkáját köszönte meg elsőként a KDNP frakciószóvivője. Ezt követően a Fidesz-KDNP és az ellenzék járványkezelését különítette el egymástól. Míg a Fidesz-KDNP a járvány elleni védekezést tartja szem előtt, addig az ellenzék ezt az időszakot a politizálásra és a saját érdekeinek érvényesítésére próbálja meg felhasználni – mondta Nacsa Lőrinc.
A jobbik által korábban közölt álhírekre is felhívta a figyelmet, miszerint a magyar kormány kínai és orosz vakcinákra vár csupán. Ez nem igaz, hiszen amerikai, európai uniós, izraeli, kínai, orosz és minden lehetséges forrásból származó vakcina beszerzéséről tárgyal a magyar kormány.
„Számunkra a vakcina kérdése az csak a legeslegnagyobb biztonsághoz kötött és engedélyhez kötött kérdés lehet.”
– hangsúlyozta a KDNP frakciószóviviője.
Varju László: A magyar kormány figyelmen kívül hagyja a figyelmeztetéseket
A DK részéről Varju László szólt hozzá a témához. Az ellenzéki képviselő csatlakozott a külgazdasági- és külügyminiszterhez, és megköszönte az egészségügyi dolgozók állhatatos munkáját, és hangsúlyozta, hogy bíznak abban, hogy ez a küzdelem eredményes lesz.
A DK-s képviselő beszélt arról is, hogy bár a szakma mindenkit óvatosságra int az orosz vakcinával kapcsolatban, a magyar kormány ezt figyelmen kívül hagyja. Hozzátette, hogy úgy gondolja, ebből a szempontból az Európai Unió ajánlása az érvényes.
Tordai Bence: Feleslegesen költekezett a kormány
A Párbeszéd részéről Tordai Bence emelkedett szólásra. A baloldali politikus elmondta, hogy véleménye szerint Szijjártó Péter a járvány első és második hullámában felelőtlenül viselkedett, hiszen szinte sosem húzott maszkot, és vélhetően ez is hozzájárult ahhoz, hogy elkapta a fertőzést.
Tordai arra is kitért, hogy a kormány feleslegesen vásárolt össze 17 ezer lélegeztetőgépet százmilliárdokért, miközben a magyar egészségügy csak néhány ezer intenzív ágyat képes felállítani.
Tóth Bertalan: Csak tétlenkedik a kormány
Az MSZP képviselőcsoport nevében Tóth Bertalan hangsúlyozta, hogy ők is remélik, hogy mielőbb rendelkezésre áll majd a járvány terjedésének megakadályozását célzó vakcina. Ugyanakkor leszögezte, hogy a külügyi tárcavezetőjével ellentétes állásponton van, és felhívta arra a figyelmet, hogy amit jelenleg a magyar kormánytól látnak a tétlenség netovábbja.
A képviselő hiányolta az azonnali gazdasági és egészségügyi intézkedéseket, valamint a szociális ágazatban dolgozók juttatásainak emeléseit. Tóth Bertalan feltette azt a kérdést is, hogy miért sanyargatja a kormány az önkormányzatokat, ahelyett, hogy partnerként tekintene rájuk.
Napirend előtti felszólalások
A parlament aktuális ülésének utolsó, hatodik napja délelőtt 11 órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődött, amit az azonnali kérdések követnek két órában, majd a napirend utáni felszólalások következnek.
A Ház előző hét kedden több adóváltoztatásról is döntött, emellett elfogadták a tavalyi költségvetés zárszámadását és új törvényt hoztak a családi gazdaságokról. Az Országgyűlés egy nappal később az alaptörvény kilencedik módosításáról, valamint a választási törvény változtatásáról tartott általános vitát.
Hír TV, MTI