Egy hónappal ezelőtt készült egy közös kép Barack Obamával és Móra Veronikával. Az Ökotárs Alapítvány igazgatója egy nemzetközi csoporttal járt kéthetes tanulmányúton az Egyesült Államokban. Az amerikai elnökkel azonban állítása szerint az alapítvány ügyeiről nem tudott beszélni, mert csak egy kézfogásra és egy rövid bemutatkozásra volt lehetősége. Pedig a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal vizsgálatát már akkor, a jelentés elkészülése előtt is jogszerűtlennek minősítette. A Kehi a héten állapította meg, hogy a vizsgált 63-ból 61 esetben, körülbelül 220 millió forint értékben történt visszaélés a pályázatok elbírálásánál és a költségek elszámolásánál. Móra Veronika nemcsak a jelentés tartalmát kifogásolja, hanem azt is, hogy ők nem ismerhették meg korábban: „Az ellenőrzési jelentést az ellenőrzött szervezetnek kell először megküldeni észrevételezésre. Erre nem volt módunk, a jelentésről először a sajtóban nyilatkozatokban olvastunk, éppen ezért nem is tudunk érdemben hozzászólni a jelentés megállapításaihoz. Már csak azért sem, mert ez a jelentés egy politikai pamflet abban az értelemben, hogy nagyon súlyos állításokat fogalmaz meg úgy, hogy azokat nem támasztja alá adatokkal tényekkel, konkrét információkkal.”
Móra Veronika ugyanakkor azt elismerte, hogy a Kehi-vizsgálat miatt dokumentumokat menekítenek a norvég követségre. Bővebben>>>
A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal a többi között hűtlen kezelés és költségvetési csalás miatt tesz feljelentést az Ökotárs ellen. A Kehi kabinetfőnöke szerint megállapításaikat alá tudják támasztani bizonyítékokkal, ezt azonban a büntetőeljárás miatt nem hozzák nyilvánosságra. Bőcz Sándor hozzátette: a jelentést a működésükre vonatkozó kormányrendelet értelmében nem kellett elküldeniük az Ökotársnak. „A Kehinek a jelentéstervezetét egyeztetés céljából azon ellenőrzött szerv részére kell megküldenie, akinek a javaslatot megfogalmazza. A nyilvánosságra hozott jelentést, ha valaki figyelmesen elolvassa, láthatja, hogy az az Ökotárs Alapítvány részére javaslatot nem tartalmaz. A jelentés az ellenőrzés által feltárt és minden esetben dokumentumokkal alátámasztott megállapításokat összefoglalóan tartalmazza. Amint azt jeleztük, a megállapítások alapján feljelentéseket fogunk tenni, a nyilvánosságra hozott anyag a büntetőeljárás sikere érdekében értelemszerűen nem tartalmazza, hogy konkrétan kiket, milyen cselekmények miatt milyen felelősség terhelhet és azt milyen bizonyítékok támasztják alá” – szögezte le Bőcz Sándor.
Norvégia nagykövetének viszont a magyar külügy elküldte a jelentést. Tove Skarstein válaszközleményében azt írta: továbbítják az oslói külügyminisztériumnak, és egyelőre nem nyilatkoznak. Jelezték azt is, hogy a norvégok is indítottak könyvvizsgálatot a támogatásaik felhasználásával kapcsolatban, amelynek november közepén lesz meg az eredménye.
Munkanélküliségre nem, szerelemparkra igen
Szerelempark létrehozását is támogatta az Ökotárs Alapítvány a Heves megyei Szúcs községben. A település lakói közül a legtöbben fölöslegesnek tartják a pavilonokból álló beruházást, valamint a hozzájuk kapcsolódó külföldi tanulmányutakat. A térségben működik egy másik, munkanélküliséggel foglalkozó alapítvány is – ők azonban hiába pályáztak az Ökotársnál, visszautasította őket a norvég civil alap támogatásait szétosztó alapítvány. A részleteket ma este láthatják a Célpontban.