„Túlóra az évi 400 órás felső határral kizárólag akkor rendelhető el, hogyha ehhez a munkavállalók hozzájárultak” – a Munka törvénykönyvének módosításáról tárgyalt hétfőn a javaslatot benyújtó Kósa Lajos a szakszervezetekkel. Az érdekképviseletek nem nyugtatta meg az egyeztetés: szerintük nem minden esetben igaz, hogy a munkavállalók beleegyezésével lehet csak növelni a túlórakeretet, ráadásul követhetetlennek tartják, hogy 3 éves távlatban történne a túlóranyilvántartás.
Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, „ha ez a vita tárgya, akkor a sajtóban van egy félreértés. Túlórapénzeket havonta kel fizetni, nem évente, ez van a javaslatban. A munkaidő keretre vonatkozik a 36 hónap, de a túlórákat minden hónapban ki kell fizetni.”
A kormány támogatja a módosítást, derült ki a Kormányzati Tájékoztatási Központ az MTI-hez eljuttatott közleményéből, a kormány szerint ők csak a bürokratikus kereteket akarják elhárítani azok elől, akik többet akarnak keresni a túlórákkal. Az ellenzék szerint viszont elfogadhatatlan a módosítás.
„Különösen az a magatartás elfogadhatatlan, hogy még bosszút is akarnak állni, mert bármilyen módon is került beterjesztésre, annak enyhítése helyett még szigorításával válaszol a kormány. Ez elfogadhatatlan, ez az a szellemiség, amit Orbán Viktor korábbi kijelentései mutattak: az elfogadhatatlan. Eddig nem tetszett? Akkor még tovább visszük a vasutat” – jelentette ki Varju László, a DK országgyűlési képviselője.
Az LMP szerint sem a dolgozók, sem az érdekképviseletek nem támogatják a Kósa Lajos által beterjesztett módosításokat, így azokat haladéktalanul vissza kell vonni.
„Ha a kormányoldal illetve a kormánypárti képviselők – elsősorban ugye Kósa Lajos – egy minimális mértékben is tiszteli a dolgozókat, akkor ezt visszavonja, és egy tisztességes egyeztetést követően hoz egy olyan javaslatot ami egyébként bírja a szakszervezetek támogatását, illetve a dolgozók támogatását” – így Csárdi Antal, az LMP országgyűlési képviselője.
A törvénymódosítást akár már a jövő héten elfogadhatja a parlament. A szakszervezetek december 8-ra, szombatra szerveznek tiltakozást a javaslat ellen.