Az alapvető szűrővizsgálatok részei a modellprogramnak, amelyet négy hátrányos helyzetű térségben indítanak el. Negyvenezren jutnak többletszolgáltatáshoz, a háziorvos munkáját szakpszichológus, gyógytornász és dietetikus is segíti.
„Részben az új népegészségügyi szakemberek megjelenésével külön hangsúlyt kap az egészségnevelés, az egészségfejlesztés. A hátrányos helyzetűek bevonására praxisközösségenként 12, a helyi közösségből kiválasztott segédegészségőrt alkalmazunk annak érdekében, hogy az ő egészségi állapotukat, bevonásukat is végre tudjuk hajtani” – közölte Papp Magor, a modellprogram vezetője.
Elemi érdekük
Az érintett térségekben, Berettyóújfaluban, Borsodnádasdon, Hevesen és Jászapátiban szolgáló háziorvosok praxisközösséggé állnak össze.
„Elképesztően magas a betegséggel bírók aránya a 18-19 év fölötti roma lakosság körében, minden szempontból fölülreprezentáltak. A közösségek elemi érdeke, hogy bekapcsolódjanak ezekbe a programokba. Láthatóan ezt az elmúlt két évtizedben nem lehetett vagy nem sikerült megoldani. A mi legjobb gyakorlataink azt mutatják, hogy ilyen modellértékű kísérletekkel sikerül feltörni a bizalmatlanságot, azokat a szociális, illetve hagyományokból táplálkozó előítéleteket, amelyek az ilyen típusú programokkal szemben fennállnak” – mondta Kovács Zoltán társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár.
A modellprogramra 3,7 milliárd forint jut, a pénz egy része Svájcból érkezik vissza nem térítendő támogatásként. A praxispénzek emelésére a magyar kormány további hatmilliárd forintot tett félre.
„Az alapellátásban a finanszírozás emelésére félre van téve a pénz, a múlt heti kormányülésen fogadták el azokat a rendeleteket, amelyek a 95 ezer orvos, szakdolgozó, egészségügyben dolgozó béremelését teszik lehetővé. Nekik a béremelés a szeptemberi fizetéssel érkezik” – közölte Szócska Miklós egészségügyi államtitkár.
A modellprogram 76 új munkahelyet teremt.