„A harminc milliót meghagyta, hozzátett 10 millió forintot” – Így számolt a végrehajtó a Kobza család esetében. A család vállalkozása 30 milliót hitelt vett fel a banktól, amely mellé 50 millió forint kamatmentes kölcsönt is nyertek az államtól. A végrehajtó összekeverte a két kölcsönt, és most 160 millió forintot követel rajtuk. „Így ma már G**i 160 millió forint tartozást tart nyilván, holott a tőketartozásunk 30 millió forint volt, de különböző törlesztésekkel már legalább 25 milliót kifizettünk belőle” – mondta a Hír TV-nek Kobza István gazdálkodó.
De nem csak a végrehajtásnál voltak számtani problémák. Célpont című műsorunknak a kamara elnöke elismerte: a 20 éves fennállásuk alkalmával kongresszust szerveztek egy wellness szállodába: 70 ezer forintot fizettek fejenként, de amiért mentek, a közgyűlés rész elmaradt. „A kollégáink igen nehéz munkát végeznek, lehet tőlük sajnálni akár a wellnesst, akár a pénzt, bármit, viszont nem tudom, hogy ki cserélne velük a jelenlegi helyzetben” – fogalmazott Császti Ferenc, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara elnöke.
„Lehet hatékony és jól működő a végrehajtás. Úgy ítéljük meg, hogy most nem az, de nem a rendszerrel van a baj, hanem a működtetésével” – mondja Patyi Gergely, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára.
Egy héttel azután, hogy a Célpont bemutatta a végrehajtói gyakorlatot, az Igazságügyi Minisztérium bejelentette, miniszteri biztost helyeznének a kamarához. A törvényjavaslat szerint a feladatai közé tartozik majd a panaszügyek kivizsgálása, a jogszabályok betartása és az ellenőrzés is. „Ezeknek a feladatoknak a hatékony, megfelelő és jogszerű ellátására teszünk kísérletet azáltal, hogy ideiglenesen ezeket a jogköröket elvonjuk vagy részben korlátozzuk a végrehajtói kamara, de ez közvetlenül a végrehajtók tevékenységét most nem érinti, illetve csak annyiban, hogy a jogszerű működésre szeretnénk minél előbb rábírni őket” – nyilatkozta Patyi Gergely.
A miniszteri biztos 2015 végén javaslatokat tesz majd a végrehajtói törvény módosítására.