A gyermekek között az interneten szedi áldozatait a Momo, amely egyre kockázatosabb magatartásra kényszeríti a fiatalokat, egyszerre él a félelemkeltés és a csábítás eszközével, és akár öncsonkításra vagy öngyilkosságra is kényszerítheti őket.
Egy kutatás szerint a szülők 70%-a nem tudja, hogy mit csinál a gyermeke a világhálón.
A kockázatokról és arról, hogyan lehet védekezni, Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő beszélt Magyarország élőben című műsorunkban.
- Minden gyereknek joga van a magánélethez, a telefonja az pont olyan, mint ha a naplójába néznénk bele és ez alapvetően a bizalom kérdését veti fel. Mi azt látjuk és azt próbáljuk a saját szülő iskoláinkban tanítani a digitális jóllétért iránt érdeklődő pedagógusoknak és szülőknek, hogy a bizalmi viszonyt veszélyeztetem azzal, hogy ha a gyerek után nyomozok. Ugyan úgy ahogy egy felnőtt párkapcsolat sem erősíti meg a bizalmat két felnőtt között, hogy a másiknak minden percéről elszámol.
- Akkor hogyan lehet ezt mégis jól csinálni, hogy mind a ketten jól járjunk?
- Ezt csak beszélgetéssel megy, csak akkor megy, hogy ha a gyerek azt érzi, hogy az információ biztonságban van.És nekem nem azt kell tudnom, hogy a nap minden pillanatában ő mit csinál az online térben, hiszen meg van a joga arra, hogy legyenek saját történetei, hanem abban kell biztosnak lennem, hogy ha valami baj van, akkor ő tud szólni nekem.
Tekintse meg a teljes beszélgetést!