A Bruttónak név nélkül nyilatkozó férfi átlag feletti jövedelme miatt tavaly még kitartott magánkasszája mellett, most viszont az állami rendszer mellett döntött.
– Úgy látom, hogy a mostani helyzetben a nyugdíjpénztárak helyzete elég siralmas. Azt hallottam több felől, hogy többen vannak, akik épp csődbe menni készülnek, vagy egyáltalán a nyugdíjpénztári ágazatukat visszamondják, és csak azt önkéntest tartják meg, vagy azt sem – mondta a Hír TV-nek a férfi.
Tavaly a tagok számának csökkenése miatt 18 pénztárból tíz maradt talpon. 2012-től pedig finanszírozhatatlanná vált a rendszer működése. Egy tavalyi törvénymódosítás miatt a kasszák idén már nem kapják meg a tagjaik munkabéréből levont tagdíjat. Vagyis csak az önkéntes befizetésekben illetve adományokban bízhatnak.
– Havonta túlságosan nagy befizetést kellene megkövetelni ahhoz, hogy a működést fenn tudják tartani. Ezért is van egy olyan megoldás, hogy a tagok megegyezhetnek a pénztárukkal arról, hogy önkényesen vagy önkéntesen adományt adnak, mondjuk éves szinten körülbelül 3000–5000 forintot, és ezzel egy nagyobb, több tízezer fős pénztárat fent lehet tartani – mondta a Portfolio.hu elemzője, Szabics András Zsolt.
– A tagok előtt két lehetőség áll: vagy élnek ezzel a mostani visszalépési lehetőséggel az állami társadalombiztosítási rendszerbe, vagy ha továbbra is fenn kívánják tartani a magán-nyugdíjpénztári tagságukat, akkor átléphetnek – jelentette ki a PSZÁF szóvivője, Binder István.
Az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők május végén tudhatják meg pontosan, van-e, és mennyi reálhozamuk. A Hír Televízió interjúalanya is egyelőre csak annyit tud: többmilliós megtakarítása tavaly csökkent, 2011-es hozama pedig mínusz 220 ezer forint.