Az Országos Mentőszolgálat Markó utcai irányítóközpontja egyike annak a 200 helynek, ahova a segélyhívások beérkeznek a 104, 105, illetve a 107-es számokról. Ha valaki a 112-t tárcsázza, akkor a hívás minden esetben a rendőrökhöz fut be, ők pedig, ha kell, továbbítják a tűzoltóknak, a mentőknek.
„Vannak, akik direkt szórakoznak, főleg gyerekek, akik csak beleüvöltenek a telefonba, és lecsapják. De vannak olyanok is, akik nem tudják, hogy nem szabad a mentőket ilyesmivel felhívni, és mondjuk egy telefonszámot akarnak megkérdezni. Nagyon sok a felesleges hívás” – mondta el Győrfi Pál a mentőszolgálat szóvivője.
Év végéig kiépítik a 112-es számon hívható egységes segélyhívó rendszert. Lucza Vilmos Nemzeti Fejlesztési Minisztérium főosztályvezetője elmondta, az a cél , hogy értékes, perceket, másodperceket nyerjenek és hogy a segítségnyújtás minél hatékonyabb legyen. „Fontos, hogy az emberekben tudatosodjon a 112-es mint egységes hívószám” – tette hozzá.
A hívásokat Miskolcon és Szombathelyen fogadják majd. A két központban fogyatékkal élőket és hátrányos helyzetűeket is foglalkoztatnak. 850-en fognak majd dolgozni a két hívásfogadó központban – mondta el Tóth László a Belügyminisztérium helyettes államtitkára.
A készenléti szervekhez csak a valós riasztások jutnak el. „Egy kérdezési protokollon átmegy a bejelentés, és mi a mentésirányítási rendszerünkben már konkrét adatokat kapunk meg” – fejtette ki Szege Zoltán az Emberi Erőforrások Minisztériuma Egészségügyi Informatikai Programirodájának vezetője.
Az egységes segélyhívó rendszer több mint 7 milliárd forintba kerül, a költségek nagyobb részét uniós forrásból fedezik. A 104, 105 és 107-es hívószámok megmaradnak.
Belföld
Gyilkosság és szívroham egy helyen
2013. május 08., szerda 18:45 | Frissítve: 2013. május 08., szerda 18:33
| JV