A Kúria nem foglalt állást, hogy a bankok jogszerűen módosították-e utólag a devizahitel-szerződéseket. A pénzintézetek általában így emelték meg a kölcsön kamatát, és módosították az árfolyamrést. A legfőbb bírói fórum az Európai Unió Bíróságának határozatára vár, és csak annak ismeretében dönt. Az Európai Unió Bírósága határozata márciusra várható – mondja a nemzetközi jogász. „Az Európai Bíróság az előzetes döntéshozatalban hozott ítéletében értelmezi az uniós jogot, nem pedig eldönti a vitát, erre az értelmezésre vár jelenleg a Kúria” – mondta Lattmann Tamás.
Erre az értelmezésre vár a magyar kormány is. „Két nagyon fontos kérdésben az Európai Bíróságnál van most egy véleménynyilvánítási, döntési lehetőség ugye az árfolyamrés ügyében, valamint a szerződések ügyében. Tehát én azt gondolom, hogy ezt érdemes lenne megvárni” – vélekedett Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.
Nem tudni, hogy a kormány jogi vagy gazdaságpolitikai megoldásban gondolkodik-e. „A kormány a következő ülésein ismételten előveheti a gazdasági modelleket, amelyeket a nemzetgazdasági miniszter prezentált a korábbiakban, ez után a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium öntheti jogszabályformátumba, és majd ekkor lehet elfogadni ezeket a jogszabályokat” – közölte Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára.
A szocialisták állami bérlakások építésével és a magáncsőd bevezetésével segítenének a devizahiteleseken. „Most már, azt hiszem, nem odázhatja el a kormányzat, és nem várhatunk tovább a Kúria döntésére, ugyanis a Kúria döntése megszületett, tehát jelenleg a kormány van lépéskényszerben, és a labda ott pattog náluk” – vélekedett Kunhalmi Ágnes, a párt szóvivője.
Bajnai Gordon szerint bérlakások sem kellenek ahhoz, hogy javuljon az adósok helyzete. „A legfontosabb egy olyan gazdaságpolitika, ami a forint árfolyamát és a kamatokat olyan alacsony szintre viszi le, aminél a devizahitelesek az eredeti feltételeknek megfelelően tudják fizetni a törlesztőrészletüket. Ha nem lenne ez az ámokfutás, negyedannyi probléma sem lenne a devizahitelekkel, mint ami most van” – mondta a volt miniszterelnök.
Gyurcsány Ferenc is a kormányt okolja a forint gyengüléséért, és azzal párhuzamosan a törlesztőrészletek megugrásáért. „Vannak olyan devizahitelesek, akik képesek fizetni a részletet, én is közéjük tartozom, engem nem kell megmenteni, és vannak olyan forinthitelesek, akik pedig nagyon nagy bajban vannak. Ezért tehát árnyaltabb, komplexebb, értőbb hozzáállásra van szükség, nem pedig arra, hogy megpróbálják rátolni a Kúriára a felelősséget” – mondta a DK elnöke.
A Jobbik vezetői megismételték, hogy utcai demonstrációkkal gyakorolnak majd nyomást a kampányban a kormányra.