2024. 11. 25. Hétfő Katalin napja
Jelenleg a TV-ben:

Komment

Következik:

Híradó 19:00

Belföld

Meggondolta magát a Színművészeti több vezetője, mégis hajlandók tárgyalni Vidnyánszky Attilával

Az Origo információi szerint délután kettőre a Nemzeti Színházba megy a Színház- és Filmművészeti Egyetem több vezetője. Vidnyánszky Attila kuratóriumi elnök - egyúttal szeptember elsejétől a munkáltatójuk - többször próbált tárgyalni a Színművészeti korábbi, de hivatalban levő vezetőivel, ők viszont elzárkóztak. Úgy tudjuk, erősen megosztott a vezetőség, egy részük nem hajlandó semmilyen párbeszédre, Upor László rektorhelyettes viszont igen.

  • Meggondolta magát a Színművészeti több vezetője, mégis hajlandók tárgyalni Vidnyánszky Attilával

Két napja barikádozta el magát több színművészetis a Vas utcában: csak azt engedik be az épületbe, akit akarnak, és ők akarják meghatározni, hogy kik tanítsanak. Nem fogadják el a modellváltást, és hogy a kuratórium elnökének a nemzetközileg elismert, Kossuth-díjas művészt, a Nemzeti Színház igazgatóját, Vidnyánszky Attilát választották.

A tüntetésszerűség mögött egyébként a baloldali pártok sorra felfedezhetők, Gyurcsány Ferenc fenyegetőzésétől kezdve a Jobbikon át Demszky Gáborig.

Eddig azt mondták a Színművészeti vezetői, hogy nem hajlandók tárgyalni munkáltatójukkal, Vidnyánszky Attilával. De nem mentek el a korábbi fenntartó, az ITM vezetőihez sem. Úgy tudjuk, mára erősen megosztottá váltak, és Upor László rektorhelyettes, egy másik vezető és a tüntetésen is szónokló tanácsadó mégis elfogadta Vidnyánszky Attila meghívását.

Információink szerint Upor Lászlóék hangfelvételt akarnak készíteni a megbeszélésről. Vidnyánszky Attila (és a kuratórium) ebbe beleegyezett.

Vidnyánszky Attila: Tárgyalni sem akart a Színművészeti vezetősége

A Színművészeti vezetése már az első pillanattól elzárkózott az együttműködéstől és tárgyalni sem akartak - jelentette ki az SZFE kuratóriumi elnöke. Vidnyánszky Attila az ATV Egyenes beszéd című műsorában arról beszélt, hogy az egyetem vezetése kimentette magát a minisztérium által javasolt tárgyalás alól, a diákok pedig pusztán ultimátumokat adtak. Mint fogalmazott: „a diktátumok, az ultimátumok nyelve volt csupán jelen.

Radikális hallgatók a törvény ellenében

Vidnyánszky lemondását követelik az egyetemfoglalók

A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói hétfő éjjel elfoglalták az egyetemet, kedden délután megtartott sajtótájékoztatójukon pedig többek között garantált autonómiát, valamint a jelenlegi kuratórium lemondását követelték. Mint ismert, az egyetem szeptember elsejétől alapítványi fenntartású magánegyetemként működik tovább, azonban a döntést az egyetemi vezetés és a hallgatók sem hajlandók elfogadni. Hétfőn és kedden az egyetem vezetése és szenátusa, valamint az intézmény több tanára is lemondott. Vidnyánszky Attila, az újonnan alakult alapítványi kuratórium elnöke sajnálatosnak tartja, hogy lemondott az egyetem vezetősége.

Május végén érkezett a hír: a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) új modell szerint működhet tovább. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium indoklása szerint az átalakításra azért volt szükség, mert az SZFE működési modellje az elmúlt több mint harminc évben változatlan maradt, az intézmény társadalmi-gazdasági környezete és a felsőoktatás ágazati irányítása azonban olyan kihívásokat támaszt, amelyeket csak egy korszerűbb működési modellel lehet kezelni.

A májusban benyújtott törvénytervezet célja az volt, hogy még tovább erősödjön az egyetem hazai és nemzetközi szinten elismert tudásközpontként betöltött szerepe, és a jövőben olyan, együttműködésekre képes intézményként működjön, amely a magyar kultúra fejlődését is biztosítja.

Példátlan baloldali támadás

Míg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem üdvözölte a modernebb és rugalmasabb működési formát, addig a Színház- és Filmművészeti Egyetem egészen máshogy reagált a tervezett változtatásokra, vagyis hogy szeptember 1-jétől alapítványi fenntartású magánegyetemként működjenek tovább. Az egyetem vezetése az autonómia csorbulását látta a modellváltásban, illetve úgy gondolták, az SZFE sajátos szakmai szempontjai nem kapnak majd megfelelő képviseletet a szerintük főként a jelenlegi kormányzathoz közel álló személyekből alakuló kuratóriumban.

Ellenállásuk fokozódott, amikor az egyetemet a jövőben működtető alapítvány kuratóriumának névsora nyilvánosságra került.

A politikai baloldal példátlan támadásba lendült, amelynek kezdőhangját az összellenzéki vezetésre törő Gyurcsány Ferenc adta meg.

Face­book-oldalán azt írta: „­Vidnyánszky és társai addig maradnak, amíg Orbán. Utána buknak. Sőt! Minden értelemben földönfutók lesznek.” Kijelentése komoly felháborodást váltott ki, Rákay Philip tiltakozó petíciót indított, amelyet számos neves művész és közéleti személy szignált alá, jelenleg több mint 34 ezer aláírónál tart a kezdeményezés.

Bejelentés a tüntetésen

Augusztus 31-én az SZFE rektorhelyettesei sajtótájékoztatón tudatták: lemond az egyetem vezetősége és szenátusa, mivel az intézmény fenntartását szeptember 1-jétől átvevő alapítvány „minden alapvető jogkörétől megfosztotta”. Közölték:, „Tekintettel arra, hogy csakis vállalhatatlan kompromisszumok árán tarthatná fenn az önálló vezetés látszatát”, keddi hatállyal „kénytelen lemondani” vezetői pozíciójáról Upor László rektori feladatokat ellátó rektorhelyettes, Novák Eszter oktatási rektorhelyettes, Németh Gábor rektori tanácsadó, Bagossy László, az SZFE Színházi Intézetének vezetője, Balázs Gábor, az SZFE Film- és Médiaintézetének vezetője, valamint az egyetem szenátusának valamennyi választott tagja. Gáspár Máté, az SZFE Elméleti és Művészetközvetítői Intézet vezetője már korábban bejelentette lemondását. Upor László kijelentette: az SZFE távozó vezetői mindaddig nem vállalnak az egyetemen vezetői feladatokat, ameddig annak önrendelkezése helyre nem áll. Ascher Tamás színházi rendező és Enyedi Ildikó filmrendező, forgatókönyvíró is felmondta oktatói szerződését az SZFE-n, utóbbi a hétfő este megtartott demonstráción felolvasott, diákjainak küldött levelében jelentette be, hogy nem viszi tovább az osztályát mesterszakon. Az intézmény tegnap óta fenntartó alapítvány szerint ezzel a lépéssel az egyetem vezetői cserben hagyták a hallgatóikat és a munkatársaikat.

Megvolt a szándék

A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói hétfő éjjel elfoglalták az egyetemet, értesülések szerint mintegy kétszázötvenen táboroztak le az SZFE Vas utcai épületében. A campus elfoglalása azután történt, hogy az egyetemisták utcabált és tüntetést szerveztek az intézmény elé hétfő estére. Szurdi Panni, az intézmény hallgatója az ATV Start című műsorában közölte, hogy a „diá­kok döntik el, milyen vezetőket, oktatókat engednek be és kiket tartanának távol az intézménytől”.

Kedden délután az egyetem diákjai az SZFE épülete előtt sajtótájékoztatót tartottak, amelynek elején megismételték, hogy az egyetemet hétfő éjfélkor elfoglalták, ezzel elkezdve a „közös gondolkodást” az intézmény jövőjéről.

A hallgatók többek között garantált autonómiát követelnek az egyetemnek, valamint lemondásra szólítják fel a jelenlegi kuratóriumot.

A tájékoztatón elhangzott: a hallgatók elutasítják az SZFE modellváltásáról szóló törvényt a jelenlegi formájában, akárcsak a kuratórium és a felügyelőbizottság tagjait és kinevezésük módját. Elutasítják az új fenntartó által elfogadott alapdokumentumokat és elutasítanak „bármilyen, önkényesen kinevezett új vezetőséget”.

Vidnyánszky Attila lapunk megkeresésére válaszolva elmondta, sajnálatosnak tartja és nem örül annak, hogy lemondott az egyetem vezetősége. Mint mondta, benne különösképpen megvolt a szándék az együttes gondolkodásra, azonban múlt csütörtökön az egyetem képviselői nem jöttek el a minisztériumba, a diákok képviselői meg sem indokolták távolmaradásukat, az egyetem rektora pedig egyéb elfoglaltságára hivatkozott.

Kapcsolódó anyagok:

Szakács Árpád: Semmilyen alapja nincs ennek a színlelt lázadásnak

 

OrigoMagyar Nemzet, Hír TV, MTI

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Takács Péter: Elégedettek a betegek az új alapellátási ügyeleti rendszerrel

Takács Péter: Elégedettek a betegek az új alapellátási ügyeleti rendszerrel

Az egységes alapellátási ügyeleti rendszer 2023. februári elindítása óta meghaladta az egymilliót az ebben a formában ellátott esetek száma - mondta a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára hétfőn Budapesten. Takács Péter úgy fogalmazott: a felmérések szerint magas betegelégedettséggel működik a rendszer.

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!