Vízkereszt, avagy epifánia az egyik legősibb keresztény ünnep, amely Jézus Krisztus megjelenésének, kinyilvánulásának momentumait kapcsolja egybe. Ehhez a naphoz számos népi hagyomány is kötődik, melyek elsősorban a vízszenteléshez kapcsolódnak.
„Ilyenkor emlékeznek meg Jézusnak az első csodatételeiről és a Jordánban való megkeresztelkedséről, az ortodox egyházban pedig ilyenkor van karácsony – mondta Tátrai Zsuzsanna néprajzkutató. – Tulajdonképpen ennek a napnak a jelentősége abban van, hogy ilyenkor van a karácsonyi ünnepkör vége, ami december másodikával kezdődött és most január hatodikával van vége.”
Ezen a napon szokás volt az úgynevezett három király járás, ilyenkor hosszú süvegben, énekszóval járták a házakat a három királynak öltözött férfiak, a Pest megyei szokás szerint pedig fiatal lányok öltötték ilyenkor magukra ezt a jelmezt. Egy másik szokás a vízkereszti koledálás volt, amikor a pap járta a házakat, hgy begyűjtse a családoktól az adományokat. Január 6-ához időjárási jóslatok is kötődnek.
Ha vízkereszt vizet ereszt, izikedett padra rekeszd. Ez magyarul azt jelenti, hogy ha vízkeresztkor enyhe idő van, akkor még hosszan tart a tél.
A meteorológus szerint persze nem ennyire egyszerű az elkövetkezendő időszak időjárásának meghatározása, bár elmondása szerint a Luca naphoz és Medárd naphoz kötődő időjárási megfigyelések általában beválnak ma is. Az előrejelzés szerint a következő napokban télies időre számíthatunk.
„Teljesen átlagos télies időre számíthatunk, a tél hátralévő részében, amely majd pont március elsején ér véget. – adott tájékoztatást Üveges Zoltán meteorológus. – A következő napokban a sokévi átlagnak megfelelő időre lehet számítani, ami kellemetlenné teszi az időjárást, az a szél. Holnap, azaz a hétfői napon általában száraz lesz az idő, de már keddtől ismét országos csapadékra, általában havazásra lehet számítani.
A tél tehát egyelőre kitart, hivatalosan március huszadikáig,addig is a hétfőn kezdődő és idén március hatodikáig tartó farsangi időszakkal lehet vigasztalódni.