A trafikosok jelenleg 3-4 százalékos árréssel dolgoznak. A nagykereskedelmi és a kiskereskedelmi ár különbözetét a Miniszterelnökséget vezető államtitkár 10 százalékra emelné, amire a miniszterelnök osztrák mintára ráemelne.
„A miniszterelnök mindenféleképpen 12 százalékot szeretne. Azt kérem a Fidesz-frakciótól, hogy tárgyalja meg, hiszen a 10 százalékkal csak egy szerény kiskereskedelmi árrést tudott volna a parlament, a törvényhozás, illetve a kormány garantálni” – közölte Lázár János.
Karácsony feljelentést tett
Az ellenzék szerint a kormány saját klientúrájának ítélte oda a dohányboltok üzemeltetését. Bajnai Gordon szövetségesei bűncselekményt gyanítanak.
„Ez a helyzet kimeríti a hivatali visszaélés fogalmát, ezért a mai napon az Együtt 2014 – PM pártszövetség nevében feljelentést tettem hivatali visszaélés gyanúja miatt a Budapesti Rendőr-főkapitányságon – közölte Karácsony Gergely. – Azt reméljük, hogy elindul a nyomozás, hiszen tele van a magyar sajtó azzal, hogy milyen visszaélések történtek” – tette hozzá az országgyűlési képviselő.
Az MSZP elnöke korrupciót emleget. „A kiszivárgott információk alapján, ami arról szól, hogy fideszes képviselők döntöttek tulajdonképpen különböző körökben a trafikpályázatok sorsáról, ez kimeríti a hivatali visszaélés és a befolyással üzérkedésnek a bűncselekményi tényállását, éppen ezért ebben a tekintetben a legfőbb ügyésznek feladata a vizsgálódás” – közölte Mesterházy Attila.
Lázár János szerint a Magyar Szocialista Párt abban az időben szocializálódott, amikor Magyarországon valamit csak az MSZMP tagjai kaphattak, nem pályázati rendszerben, hanem alanyi jogon. A Fidesz szóvivője, Zsigó Róbert szerint pedig a baloldal a Portik–Laborc-találkozókról igyekszik elterelni a figyelmet a trafiktörvénnyel.
Az osztrák modellt támogatják
A dohánygyártók érdekképviselete ellenzi a kiskereskedelmi árrés emelését. A szervezet elnöke az osztrák modellt követendőnek tartja, de szerinte egy lépésben nem vezethető be. Javaslataikat hamarosan eljuttatják a kormánynak.
„Ha a legális piac drága, akkor az illegális forgalom fog nőni, a csempészek meg nyilván nem válogatnak, és nem tesznek különbséget fiatalkorúak meg felnőttek között – mondta Mikola Gergely. – Ezért mondjuk, hogy ebben komoly feketepiaci kockázatok vannak, de azt gondoljuk, nemcsak és nem elsősorban az árrés százaléka, hanem a legális piacon létrehozandó árréstömeg az, ami a fenntartható rendszert ki fogja alakítani” – tette hozzá a Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetségének elnöke.