„Magyarország visszaszerezte és hazaszállította a Seuso-kincs néven ismert ókori eredetű, felbecsülhetetlen értékű, páratlan kincs hét darabját.” Márciusban Orbán Viktor jelentette be, hogy harmincévnyi próbálkozás után végre sikerült hazahozni a Seuso-kincs hét darabját. Az ezt előkészítő, titkos tárgyalásokon Lázár János is részt vett. Most ő nyitotta meg azt a székesfehérvári kiállítást, ahol a kincsek történetük során először láthatóak múzeumi keretek között.
„Székesfehérvár szimbolikus helyszín, a tárgyakat ugyanis a közelben találták meg” – mondta Lázár János. A miniszter szerint az egykori Pannónia tartomány területén fellelt kincs jelképes szimbóluma és bizonyítéka annak, hogy van helyünk Európában, a kormány pedig mindent megtesz, hogy a gyűjtemény többi darabja is mihamarabb Magyarországra kerülhessen. „A következő hetekben és hónapokban több olyan eseményről is fognak majd hallani, amely régi történetek lezárását jelenti, és olyan kultúrtörténeti műtárgyegyüttesek visszaszerzését, Magyarországra kerülését, amelyek hosszú távon gyarapíthatják ezt az országot és megadják azt azt az érzést, hogy itt, Európa közepén mi is felemelt fővel járhatunk” – tette hozzá Lázár János.
Székesfehérvár polgármestere szerint a kincs kiemelten fontos a városnak és a megyének. Cser-Palkovics András hozzátette: az utóbbi években Székesfehérvár újra felvállalta történelmét. „Bízom benne, hogy valóban egy olyan kiállítást sikerült a múzeumunk szakembereinek segítségével együtt létrehoznunk, ami a következő hetekben nagyon sok ezer embernek ad boldogságot és örömöt.”
A kincsek méltó fogadásához több tíz millió forintos felújításon esett át a Szent István Király Múzeum. A tárlat január 15-éig lesz látható itt, utána visszakerül végleges helyére, a Magyar Nemzeti Múzeumba.