„Most volt egy kis szabadidőm, ezért jöttem ki, most kellemes egy kicsit kint lenni.” Magyar területen, az amerikai nagykövetség előtt lévő Szabadság téren sétálgatott a diplomáciai kirendeltség ideiglenes vezetője hétfő délelőtt. A Civil Összefogás Fórum szerint André Goodfriend a közelmúltban többször is elhagyta a diplomáciai kirendeltséget, azaz Magyarország területére lépett, amivel feljelentési kötelezettsége keletkezett. Az amerikai diplomaták mulasztása miatt a Civil Összefogás Fórum feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen. Bővebben>>>
A Gyurcsány-párt szerint az amerikaiak eleget is tettek kötelezettségüknek. A Demokratikus Koalíció elnökségi tagja azt mondta: múlt csütörtökön a Külügyminisztériumban az amerikai nagykövetség képviselői átadták a magyar kormánynak azokat az adatokat, amelyek alapján magyar állampolgárokat tiltottak ki az Egyesült Államokból korrupció gyanújával. „Hozza nyilvánosságra az amerikaiak részéről átadott információkat teljes egészében. Tehát végre az összes nevet, akik ezen a listán rajta vannak. És a rájuk vonatkozó összes olyan adatot, információt, amelyek alapot szolgáltattak az Egyesült Államok külügyminiszterének arra, hogy beutazási tilalmi listára tegye ezeket a magyar, vezető, kormányzati tisztviselőket” – szólított fel Kerék-Bárczy Szabolcs, a DK elnökségi tagja.
Kerék-Bárczy Szabolcs sajtótájékoztatója után a Külügyminisztérium államtitkára megmutatta a sajtónak az amerikaiaktól kapott, mindössze kétoldalas iratot. „Mély megdöbbenéssel vettük tudomásul, amikor a múlt héten a budapesti amerikai nagykövetség egy beosztott diplomatája megjelent a Külgazdasági és Külügyminisztériumban és a kitiltási ügy mögött húzódó állítólagos bizonyítékok gyanánt ezt a papírfecnit adta át a minisztérium számára; mindenfajta pecsét, hitelesítés, név, konkrét dátum nélkül. Ez a dokumentum semmivel nem tartalmaz többet, mint amennyit eddig tudtunk. Nincsenek benne azok a hiteles, bizonyító erővel bíró információk, amelyek alapján a magyar kormány ki tudná vizsgálni ezeket az állítólagos korrupciós ügyeket” – mondta Magyar Levente.
Az iratot később a Kormány.hu-n nyilvánosságra hozták. Az amerikaiak időrendi sorrendben összeszedték azokat a találkozókat, amelyeken az elmúlt bő egy évben a korrupcióval kapcsolatos aggodalmaikat jelezték a kormánynak vagy az adóhatóságnak. A megbeszéléseken szóba kerültek az áfacsalások, de a dohány-kiskereskedelem államosítását is kockázatosnak tartotta az Egyesült Államok. Az amerikaiak szerint aggodalmaikat a magyarok többnyire nem vették komolyan, ahogy az adóhatóság korábbi munkatársának, Horváth Andrásnak az állításait sem. Az állítólagos korrupciós ügyekről részletek az iratban sem olvashatók.
Már van gyanúsítottja a NAV-botránynak
Az amerikai korrupciós vád kapcsolódhat az adóhatóság korábbi munkatársa által említett ügyhöz. Horváth András egy éve állt a nyilvánosság elé azzal, hogy a nagy cégek évi ezermilliárd forint adót csalhatnak el Magyarországon, mert a NAV elnéző velük. Horváth András feljelentést tett, a rendőrség pedig hivatali visszaélés gyanújával el is rendelte a büntetőeljárást. Az ügynek gyanúsítottja is van már, közölte a Hír TV-vel az Országos Rendőr-főkapitányság. Az ORFK egyéb részletet a nyomozás érdekeire tekintettel nem közölt. A nyomozás határideje egy hónap múlva lejár, de meghosszabbítható.