A II. világháború idején zsidók életét megmentő személyeket ismertek el Helytállásért oklevéllel a humánum napján, a budapesti Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban. A 90 éves Székely Lajos gyermeknevelőként dolgozott a második világháború idején Budapesten, 50 gyermeket mentett meg.
Az eseményen a Holokauszt Közalapítvány és az Igaz Emberekért Társaság elsőként Kozma Imre atyának adományozta a Humánum őrzője címet. A Betegápoló Irgalmasrend magyarországi vezetője köszöntőjében bravúrembereknek nevezte azokat, akik ezekben az időkben a szívükre, és nem az eszükre hallgattak.
„Teljes életet az az ember él, aki szíven talált ember. Ma akiket köszöntünk, szíven talált emberek, és szíven talált ember az, aki nem az eszével méri föl a helyzetet, hanem a szívével, mert csak a szívével lát jól az ember” – fogalmazott Kozma Imre atya.
Szita Szabolcs, a Holokauszt Emlékközpont igazgatója arról beszélt: Wallenberg születésnapja jó alkalom az embermentők köszöntésére, de szerinte ennél is többet kell tenni, példát kell állítani a mindennapokban.
A Helytállásért díjat Raoul Wallenberg svéd embermentő, diplomata születésének évfordulóján adják át, és olyan embereknek adományozzák, akik akár saját életük kockáztatásával is mentették zsidó embertársaikat a vészkorszakban.