A Fidesz ügyvezető alelnöke azt mondta, felmérések szerint Magyarország GDP-arányosan nagyjából 10,6 százalékot költ ügyintézésre, miközben az uniós átlag ennek kevesebb mint fele. A politikus szerint így csak a bürokrácia megfelezésével a GDP 5 százalékát már másra lehetne költeni, márpedig ez az összeg jóval több, mint amennyit kutatás-fejlesztésre vagy felsőoktatásra fordít az ország. Kósa Lajos az értelmetlen, felesleges eljárásokat, jogszabályi előírásokat törölné el. A közszférában szerinte ez nem elbocsátásokat, hanem átszervezést jelentene.
– Egy sor olyan eljárás, szabály, jogszabály, rendelet, végrehajtási utasítás van, amelynek a betartása sok pénzbe kerül, de teljesen értelmetlen. És ha ezeket megszüntetjük, akkor az gondoljuk, hogy GDP-arányosan jóval kevesebbet költünk adminisztrációra, bürokráciára eljárásokra, illetékekre stb., és ez ott marad a gazdaság szereplőinél.
– De emberállomány-csökkentést ez jelent?
– Emberállományt? Munkatársakat?
– Munkatársakat, közszférában dolgozókat, igen.
– Átcsoportosítást jelenthet. Mart vannak olyan területek, ahol látszik, hogy további foglalkoztatásra lenne szükség, és máshonnan, ahol úgy látszik, én úgy látom, hogy jelentős többlet van.