A kormány új határátkelőhelyeket nyitott meg annak érdekében, hogy a tranzitforgalom zavartalanul működhessen. Gulyás Gergely elmondta, a határátkelés most hosszú ideig nehézkes lesz.
A miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, bár Magyarország Európán belül a kevésbé fertőzött országok közé tartozik, de a megbetegedések már csoportosak. A hivatalos számok és a látencia közötti számok között az átmenet óriási lehet. Hozzátette, a következő napokban ugrásszerűen fog nőni a betegek száma.
Elmondta Magyarország hamarabb hozott a védekezés érdekében intézkedéseket, mint a legtöbb ország.
A legfontosabb az emberi élet, de a magyar, az Európai Uniós és a világgazdaságot is nagyon megterheli a járvány. Gulyás Gergely szerint a gazdaság újraindításán is gondolkodni kell, főképp a turizmus szektorban, hiszen ez gyakorlatilag megszűnt Magyarországon.
Újabb akciócsoport jött létre, Révész Máriusz kormánybiztos, országgyűlési képviselő vezetésével, mely az önkéntességre összpontosul. Hozzátette: számtalan formában jelenik meg az adakozási készség a társadalomban, amiért a kormány hálás, ennek koordinálását bízták Révész Máriuszra. Magánkórházak jelentkeznek, mások digitális eszközöket ajánlanak fel - tette hozzá a miniszter. A kancellária miniszter elmondta, a védekezéshez szükséges források megvannak, de más kérdés, hogy az elmaradottabb térségekben például, főképp a távoktatás idején nagy könnyebbséget jelentene, ha valaki számítógéphez juthatna.
Gulyás Gergely közölte, a hitelek törlesztésének idei évre szóló, a koronavírus-járvány miatt elrendelt felfüggesztése a babaváró- és a diákhitelekre is vonatkozik, ugyanakkor, a babaváró kölcsönnél a 10 éves futamidő nem hosszabbodik meg. A moratórium a magánszemélyek közötti hitelekre nem vonatkozik. A fogyasztói hitelekkel kapcsolatban azt mondta, arra számítanak, megnő majd az igény irántuk, ezért döntöttek úgy, hogy a teljes hiteldíjmutató (thm) legfeljebb 5 százalékkal haladhatja meg a jegybanki alapkamatot.
Gulyás Gergely hangsúlyozta: a kormány csak tizenöt napra tudja elrendelni a veszélyhelyzetet, ezt követően a parlamentnek kell azt meghosszabbítani. Ezért kérték szerdán a frakcióvezetőket, hogy a törvényhozás ezt tegye meg.
A Ház ülésezése rendkívüli jogrend idején is biztosított - hangsúlyozta a miniszter, megjegyezve: azonban jelen helyzetben nem tudható, meddig tud ülésezni az Országgyűlés. Hozzátette: remélik, hogy erre képes lesz a Ház; nem számolnak vészforgatókönyvvel, de azért azt is elkészítik.
Kovács Zoltán: Magyarországon mostanra mindenhol jelen van a vírus
HírTV / MTI