2004 februárjában civilek a fákhoz kötözött testükkel akadályozták meg, hogy a Mecsek legmagasabb pontján a 682 méter magas Zengő hegyen elkezdődjön a NATO radarállomás építése. Az akkori összefogás példa nélküli volt hazánk történetében – emlékeztetett az avatáson a megyei közgyűlés elnöke.
Akkor ez az összefogás megmutatta azt, hogy milyen erő rejlik egy ilyen kezdeményezésben, hiszen meghátrálásra kényszerítettük, kényszerítették az akkori itt lévők az akkori hatalmat. Azt gondolom megérte kiállni, hiszen ma egy érintetlen gyönyörű természetben lehetünk itt, nem pedig egy a látogatók, a turisták és a helyiek elől részben elzárt katonai lokátor tövében
- mondta a Baranya Megyei Önkormányzat elnöke, Őri László.
A csúcson eddig egy geodéziai mérőtorony volt, e köré épült az új 22 méter magas kilátó. A térség országgyűlési képviselője azt mondta a tetejéről Dél-Dunántúl egész területe látható ezért reméli, hogy az építményt sok turista fogja felkeresni.
A legolcsóbb kirándulás eljönni Pécsváradra, és innen bebarangolni Dél-Dunántúlt. Jó idő esetén – és hinni akarok azoknak, akik ezt már látták – a Balatont is látni lehet, a Dráva térségét, esetleg a Dunát látni lehet. Azért mondom, hogy ilyen gyorsan bebarangolni ezt a gyönyörű vidéket csak úgy lehet,ha az ember felmegy erre a toronyra, és remélem, ezt az elkövetkezendő időszakban sokan fogják tenni
- fogalmazott a KDNP országgyűlési képviselője, Hargitai János.
A Baranya megyei Önkormányzat kezdeményezi, hogy a Zengő hegy és környéke kerüljön be a Nemzeti Értéktárba a hungarikumok közé.
HírTV