Két hete derült ki, hogy a magyar titkosszolgálat is azt a FinSpy nevű kémprogramot használja, amelynek segítségével bármilyen számítógép adataihoz hozzá lehet férni, és még a vírusirtók sem mutatják ki. Az LMP emiatt kezdeményezte a nemzetbiztonsági bizottság zárt ülésének összehívását. A testület a szakszolgálat egy hónapja kinevezett új főigazgatóját is meghívta.
A bizottság szocialista elnöke szerint nincs ok aggodalomra. „Aggódni legfeljebb abból a szempontból lehetne, hogy ezeknek a használata annyira rejtett, hogy még egy telefonlehallgatáshoz képest is nehezebben tetten érhető, de valóban, ha a törvényeket betartják, a nemzetbiztonsági törvényben lévő garanciákat például, akkor nem lehet visszaélésszerűen használni ezeket, tehát azt gondolom, hogy pánikkeltésre nincs ok” – mondta Molnár Zsolt.
A testület fideszes alelnöke közölte: a kémprogram beszerzését még 2009-ben, a Gyurcsány-kormány idején engedélyezte a titkosszolgálatnak az akkori nemzetbiztonsági bizottság. „Világossá tették előttünk a szolgálatok azt is, illetve az igazgató asszony, hogy amióta használták ezt a szoftvert, úgy jártak el, ahogy azt a nemzetbiztonsági törvény előírja. Vagy a mindenkori igazságügyi miniszter, vagy pedig a bűncselekményeket felderítő eljárásokban pedig a bíró adott arra engedélyt, hogy ezt a szoftvert használják” – közölte Németh Szilárd.
Az elhangzottak még az ülés összehívását kezdeményező Szél Bernadettet is megnyugtatták. „Az egyik kérdésem direkt arra irányult, hogy tömeges alkalmazásról szó van-e vagy nincs, és egyértelmű választ kaptam arra vonatkozóan, hogy a törvény betűjét és szellemét betartva itt egyedi alkalmazásról van szó, amin erős külső kontroll van” – mondta Szél Bernadett.
A nemzetbiztonsági bizottság tagjai hozzátették: a kémprogramot több európai uniós országban is használják.