A szén-monoxid színtelen-szagtalan gáz, belélegezve bénulást-fulladást okoz. Idén még el sem kezdődött igazán a fűtési szezon, tizenhárman haltak meg szén-monoxid-mérgezésben. A Hír TV fogyasztóvédelmi műsora, a Panaszkönyv stábja októberben nézett szét a boltokban. Három szén-monoxid-jelző készüléket vásároltak, közülük a legolcsóbb bukott meg a laboratóriumi teszten.
A Víz-, Gáz- és Fűtéstechnika szaklap vizsgálata rosszabb arányt mutat: a tizenhárom mérő közül csak három felelt meg maradéktalanul az előírásoknak, hét használhatatlan volt. A használhatatlan riasztókat kalapáccsal törték össze. A tavalyi felmérésük is hasonló eredménnyel végződött, vagyis egy év alatt nem javult a helyzet. A szakértők szerint ennek több oka van: jelenleg bárki árulhat ilyen készüléket, a fogyasztóvédelmi eljárások lassúak, a vásárlók pedig tájékozatlanok. „Nincsen semmiféle forgalomba hozatali feltétel, korlát a szén-monoxid-vészjelzők előtt, némely külalaki feltételnek kell megfelelniük, használati utasításnak kell lenniük magyar nyelven, a szabványnak megfeleljenek, de aztán ezeknek az igazságtartalmát már senki se ellenőrzi” – mondta Veresegyházi Béla, a Víz-, Gáz- és Fűtéstechnika című szaklap szerkesztője.
A laboratóriumban azt tapasztalták, hogy sok termék tévesen jelez: akkor riaszt, amikor nem kellene. „A másik, még ennél is súlyosabb probléma, hogy a készülék egyáltalán nem riaszt, vagy már csak olyankor riaszt, amikor pillanatokon belül beállhat a halál, tehát olyan magas koncentrációnál, ahol már réges-régen meg kéne tenni az óvintézkedéseket” – mondta Steiber József vizsgálómérnök, a KÉOSZ Műszer- és méréstechnikai bizottság elnöke.
Önmagában a készülék ára sem garancia a minőségre, vagyis a drága is lehet használhatatlan. A szakemberek azokat a termékeket ajánlják, amelyekre 7-10 év garanciát adnak a forgalmazók, a készülékek mellett pedig a kémények és a gázkészülékek rendszeres karbantartására is felhívták a figyelmet.