A horogkereszt, az SS-jelvény, a nyilaskereszt, a sarló-kalapács és az ötágú vörös csillag terjesztése vagy nagy nyilvánosság előtti használata jelenleg is tilos. Az Alkotmánybíróság április 30-ával semmisítette meg a büntető törvénykönyv (Btk.) vonatkozó szakaszát. A testület szerint a szabályozás pontatlan volt, és aránytalanul korlátozta a véleménynyilvánítás szabadságát. A kormány átdolgozta a Btk.-t.
– Úgy gondoljuk, hogy az új megfogalmazás, ami a köznyugalom megzavarását, egészen pontosan annak veszélyeztetését állítja feltételéül az önkényuralmi jelképek használatának büntethetősége elé, ez már kielégíti ezeket a szempontokat – mondta Répássy Róbert.
A szocialisták a teljes tiltást hiányolják, szerintük nem elég, ha a törvény csak a köznyugalom megzavarását bünteti.
– Az kellene, hogy vagy célhoz kötni, azaz ha valaki az emberi méltóság megsértése céljából használja, akkor bűncselekmény, vagy azt lehetne tenni, ha mégis tágabb körben büntethető eseteket is szankcionálni lehessen, hogy az emberi méltóság sérelmére alkalmas módon követi el – jelentette ki Bárándy Gergely.
Eddig nem lehetett megbüntetni azokat, akik oktatási, tudományos vagy művészeti célból használtak önkényuralmi jelképet. Ez a szakasz az új szabályozásból kikerült.
– Felvetődött a gyűjtők helyzete, akik mondjuk ilyen jellegű tárgyakat árusítanak, azok akkor most kitehetik-e ezt egy bolhapiacon, vagy sem. Egy csomó olyan nyitott kérdés van, amire nem kapunk egyértelmű választ – tette hozzá a jobbikos Gaudi-Nagy Tamás.
Az önkényuralmi jelképek használatának újraszabályozásáról kedden kezdődik a parlamenti vita.